Иселеници и Регион
Среда, 21 Април 2021 02:00   
ВИДНИ ЛИЧНОСТИ ОД ПЕЧАЛБАРСКО ЉУБОЈНО ПРЕД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА (4)

 

1lubЉубојно е едно од најкарактеристичните места во Преспа и пошироко. Долго време претставуваше општински, образовен, културени здравствен центар за Долна Преспа и пошироко. Тоа е едно од најубавите села кое пленува со своите архитектонски градби, со стилот на старите куќи,сокацитеи дворовите, како и со иновациите во начинот на живеење што бројните печалбари ги пренеле од светот во својот роден крај.

Повеќе...
 
Среда, 14 Април 2021 02:00   
СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

1890

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 14 Април 2021 02:00   
ДЕЛ ОД ИСТОРИСКАТА РАЗГЛЕДНИЦА НА ПЕЧАЛБАРСКО ЉУБОЈНО (3)

90

Во Македонија,покрај другите поголеми села, секако е и Љубојно. Тоа е дел од вистината за Македонија, за печалбарството и иаелувањето, за минатото, за сегашноста и за иднината. Љубојно се наоѓа во убавата Преспа, во пазувите на Баба Планина недалеку од Преспанското Езеро, на македонска земја, а само неколку километри северно од границата на истата македонска земја меѓу Република Македонија и јужниот сосед.

 

Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 13:44   
ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

1mit1Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите денови и празници на Македонија. Тој е најсветлиот датум во македонската историја и е величествен ден на сенародниот македонски копнеж за борба и слобода на Македонија. Затоа тој голем ден за сите Македонци од етничка Македонија го прави Љубојно на Илинденските средби да биде најубаво, највесело и најпривлечно.

Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 13:38   
СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (13)

1mit

ПЕЧАЛБАРСКАТА САГА НА СТАМЕВСКИ ОД ОДРИ ДО ДЕТРОИТ - ДЕЛ II

Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 02:00   
НОВИ ИКОНИ НА МАКЕДОНСКИ СВЕТИТЕЛИ
1Makedonski Svetiteli
 
Деновиве во Македонската Православна Црква “Св. Наум Охридски” во Хамилтон, Онтарио, Канада беа осликани нови икони на кои се изобразени ликовите на триесет Македонски светители. Опфатени се светители кои се родени на територијата на Македонија, кои со своите богоугодни дела имаат големо значење не само за Македонскиот народ туку и за целиот Христијански свет, како и светители кои потекнуваат од други краишта но извршиле важни мисии, се подвижувале или страдале на наш терен. 
 
Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 15:31   
Јубилеј : ПОВЕЌЕ ОД ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИИ НЕГУВАЊЕ И ПРОМОВИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ЛИТЕРАТУРА

a61338d7f798651113635a81cabe1316 Generic

Македонското литературно друштво „Григор Прличев” се формира на 31 март 1978 година со цел да ги зближи и соедини македонските емигранти од Австралија кои активно создаваат на полето на литературата; да го чува и одгледува македонскиот литературен јазик и македонската литература. За остварување на овие цели Друштвото превзеде разновидни активности, како организирање на културно-литературни средби, семинари, наградни конкурси за „Прличева награда”, издавање на списанието „Повод”, формирање Библиотека со читална и архивски оддел и издавање книги од самите членови пишувани на македонски и англиски јазик.           

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00   
СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (12)

1demir

ПЕЧАЛБАРСКАТА САГА НА СТАМЕВСКИ ОД ОДРИ ДО ДЕТРОИТ - ДЕЛ I 

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00   
ЉУБОЈНО - ДЕЛ ОД ПРЕСПАНСКАТА И МАКЕДОНСКАТА ИСЕЛЕНИЧКА СУДБИНА (1)

1lubojno

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00   
Одбележана 90-годишнината од смртта на македонскиот научник и општественик д-р Анастас Коцарев
1Kotzaref
Во француската престолнина Париз, претставници на македонските
заедници од Франција и Швајцарија и претставници на градската власт од Париз ја
одбележаа 90-годишнината од смртта на македонскиот научник и општественик д-р
Анастас Коцарев и положија венец на неговото вечно почивалиште.
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.