Иселеници и Регион
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
ЈОНЧЕ И МИЛКА РАЈЧОВСКИ – ДОНАТОРИ НА ИСЕЛЕНИЧКИТЕ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО (16)

1mil1

Брачниот  пар Јонче (Џан) и Милка Христови (Рајчовски) се Македонците кои долг период претставувале мост на зближување на родниот крај - Македонија, и на втората татковина САД.. Животната сторија на Џан и Милка Христови е интересна, ,,долга и широка”. Истовремено таа е и дел од историската судбина на Љубојно, на Преспа, на Македонија и на македонската иселеничка сага во САД. 

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (7)

1rof12

ПРОФ. ПИТ (ПАНДО) КОНДОВ – ПОЗНАТ МАКЕДОНЕЦ ВО КАНАДА ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО КАНАДА

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ИЗДАВА

1Joe

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј после пауза од 30 години повторно ќе го издава списанието „Повод“ наменето за литература и култура.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
ИСЕЛЕНИЦИ ОД ЉУБОЈНО И НИВНИТЕ МАКЕДОНСКИ АСОЦИЈАЦИИ (15)

1cr123

Познато е дека за жителите на Љубојно и на цела Преспа печалбарството е стара традиција. Тоа како феномен се појавило уште на почетокот на XIX век. Меѓутоа, овие миграциони процеси што ја зафатија цела Преспа во педесеттите години од овој современ век, не го поштедија ни убавото Љубојно, од каде што голем број семејства се преселија во други градови на Македонија, потоа во САД и Канада и во Австралија, во Европската унија и некои други земји.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (6)

1bin1

ЏИМ НИКОЛОВ – ДУШАТА НА ФОЛКЛОРНАТА ГРУПА „СЕЛАНИ“ ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО КАНАДА 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (5)

1kan 1kan1ТАНАС ЈОВАНОВСКИ – ГРАДИТЕЛОТ НА ВЕСНИКОТ „МАКЕДОНИЈА“ ВО ТОРОНТО 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
ХРИСТИЈАНСКИОТ ДУХ ВО ПРЕСПА И ВО ЉУБОЈНО (14)

1ljub1

Историјата на Македонската православна црква е тесно поврзана со историјата на македонскиот народ, особено со Охридско-преспанскиот крај. Тие со векови заедно егзистираат и во исто време страдаат и се борат против денационализацијата и неправдата кон македонскиот народ на Балканот и на други места насекаде по светот. Црквата одиграла првостепена улога за македонскиот народ во текот на тешките периоди на ропство. Затоа се вели дека Црквата била основата на националното признавање и лулка на ренесансата на Македонците во подолг период.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ СТИХОЗБИРКАТА „РАЃАЊЕ“ ОД БОШКО РАЈЧОВСКИ-ПЕЛИСТЕРКИ

1radj123 

Во издание на „Македонска искра“ од Скопје, во 2021 година излезе од печат стихозбирката „Раѓање“  од Бошко Рајчовски-Пелистерски, познат и признат Македонец во Соединетите Американски Држави, чиј рецензенти се Фиданка Танаскова и Славе Катин. Бошко е легендата на радио часот „Оро македонско“ во Детроит кој започнал со работи во 1972 година и се емитува секоја недела по еден час во Детроит и Чикаго 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
ОМД, ПримеПоинт Партнери и ДПД Архангел Битола заедно организираа хуманитарна активност во Битола
 

На Домот за стари лица во Битола „СЈУ Рајдер“ беше донирана облека, која поради ограничувања на КОВИД-19 се изврши само до влезната врата од објектот за да не се загрозат животите на постарите граѓани. Втората донација која се состоеше од облека и помош за дом, беше наменета за семејството Митрески, кое неодамна го загуби својот дом во трагичен пожар. Исто така во тек е акција организирана преку Фејсбук каде веќе има собрани над 4.000 УСД за помош на семејството, и ги охрабруваме и другите да се вклучат во оваа акција.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ II (13)

1lub12 1lub123Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нација“ се дел од монографијата која е насловена „Илинден во Љубојно и Преспа“. Делото е посвеѕено  на Илинден и на илинденските иселенички средби во Љубојно, како и на други теми и дилеми поврзани со Љубојно и етничка Преспа. Во овој дел се поместени публицистите:Стојан  Лембо (Лембовски), Славе Николовски – Катин, Јосиф Грежловски – Гандето, Константин Дораковски, Бошко Рајчовски-Пелистерски, Цвета Карапашовска – Толевска и други

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.