Култура и туризам
Среда, 30 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Градовете на Приморска Македонија меѓу двете светски војни – Нигрита

nigrita-180Нигрита е град во областа на Централна Македонија, на Егејскиот дел на Македонија. Градот кој се наоѓа на 23 км јужно од Сер, во Серското поле, во северното подножје на Богданската планина, според пописот од 2001 година има 5.566 жители.

Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЈУБИЛЕЈНО ПОКЛОНЕНИЕ „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1988 ГОДИНА - ДЕЛ II (37)

1dvae 2dvae

ДВАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД СВЕТИ ПЕТАР - ЕДЕН ОД ТРОЈЦАТА ХРИСТОВИ УЧЕНИЦИ - ДО ТЕРМИНОТ ПОМАЗАНИЕ (30)

1pet

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Петар - еден од тројцата омилени Христови ученици, до терминот Помазание - излевање на масло на некого на главата, или на некој предмет

Повеќе...
 
Среда, 23 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЈУБИЛЕЈНО ПОКЛОНЕНИЕ „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1988 ГОДИНА - ДЕЛ I (36)

1papa  2papa

ДВАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Повеќе...
 
Среда, 23 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД АПОСТОЛОТ СВЕТИ ПАВЛЕ (САВЛЕ) - ДО КНИГАТА ПЕСНАТА НАД ПЕСНИТЕ (29)

1aostol

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Павле (Савле) - апостолот и мисионерот, чии посланија го сочинуваат најголемиот дел од НЗ, до Песната над песните, која е книга од СЗ и претставува збирка на 250 лирски песни

Повеќе...
 
Среда, 16 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА ПРЕТСТАВЕНА ВО РИМ ВО 1987 ГОДИНА (35)

1devet

ДЕВЕТСНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Повеќе...
 
Среда, 16 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ИЗРАЗОТ ОБЛАК ШТО СЕ ПОВРЗУВА СО БОЖЈАТА СЛАВА - ДО ИМЕТО КИСЕЛИНА (28)

1bog

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од изразот Облак, столб од облак - израз што се поврзува со Божјата слава, до именката оцет - кисела течност, продукт на ферментираното вино или друго овошје

Повеќе...
 
Среда, 16 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
АКАДЕМИКОТ РЕЏИНАЛ ДЕ БРЕЈ – СЛАВИСТ И ГОЛЕМ ПРИЈАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА

1kultur

Реџиналд Џорџ Артур де Бреј беше угледен славист, поет, македонист, научник, кој во своите трудови има пројавено интерес за изучување на области од повеќе словенски јазици и литератури, како што се српско-хрватскиот акцент, руската фонетика и фразеологија, стилистиката на словенските јазици, словенската поезија, македонскиот јазик и друго.

Фотографијата е на Мартин Треневски

Повеќе...
 
Среда, 09 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗЛОЖБА НА ИКОНИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО РИМ ВО 1986.– ДЕЛ II (34)

1ikoni

ОСУМНАСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Повеќе...
 
Среда, 09 Декември 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД НАТАН - СИНОТ НА ДАВИД – ДО ИЗРАЗОТ НОЌНА СТРАЖА (27)

1cap

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од пророк на дворот на Давид и Соломон – Натан, до изразот ноќна стража - која им била позната уште на Вавилонците, како поделба на времето ( 6 пати по два часа)

 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Коњички марш на Коњаницата од Цапари–Битола до Крушево

  Агенда на движење на Коњаницата од Цапари–Битола до Крушево 2021 година

Историја

News image

Масакр во Загоричани

Масакрот во Загоричани во 1905 година бил извршен во селото Загоричани од страна на грчките андрати....

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ II (13)

 Текстовите во продолженија во порталот „Македонска н...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (4) Кармелиски манастир

Кармелискиот манастир, се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим. Црквата се нарекува Елеонска и се...

Фељтон

News image

ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ВО АНТИЧКИТЕ ВРЕМИЊА (16)

  Во третиот дел на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички в...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.