Култура и туризам
Среда, 24 Февруари 2021 09:01    PDF Печати Е-пошта
Приказни за кириличното писмо

prikazna-za-kirilicnoto-pismo-240Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано останува како цртеж на карпа, симбол, знак, неизбришлива трага на постоење, стигнува до нас како најстаро писмо од Македонија. Ги разбираме писанијата на нашите претци оставени по пештерите, печатите, пергаментите, монетите и книгите со Евангелија од нашата библиска земја. Врвулици од народи и војни со уништувачка сила не ги допреле древниот ум, зборовите, јазикот во комуникација на сите што живееле во македонската империја. Потоа се појавувале нови јазици како латинскиот и православно-црковниот јазик со истите македонски букви.

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 09:01    PDF Печати Е-пошта
Охридски бермудски триаголник

ohridski-bermudski-triagolnikШест големи дрвени чунови поредени еден зад друг, рамномерно гонети од триесетина искусни веслачи, грабеа кон Пустец. Заповедникот, едновремено и сопственик на таа езерска флота, Аслан Фрашери, со куси и отсечни команди се обидуваше да го забрза езерскиот карван, оти небото над Свети Заум не ветуваше ништо добро. Езерото наспроти Трпеица, пак, мирно како никогаш дотогаш. Брановите што ги создаваа чуновите на Аслан, дента во Охрид натоварени со секакава стока, брзо ги снемуваше. Зафатени со својата еднолична работа, сконцентрирани на воспоставениот ритам на своите весла, работниците многу и не се осврнуваа на викотниците на газдата. И да сакаа да го видат, тие не можеа да го забележат она што го гледаше ефенди Аслан. Од трите мали како снег бели облачиња над Галичица, по стрмиот срт се протегаше неприродна магличава патека. Низ неа, небаре прогонуван од самиот ѓавол, долета студен бран и се заринка во водата под чамецот во кој беа Аслан и петтемина негови најдобри веслачи.

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ИЗРАЗОТ- ТЕЛО ХРИСТОВО – ДО ИМЕТО НА ВТОРИОТ СКАПОЦЕН КАМЕН - ТОПАЗ (38)

1017

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од изразот Тело Христово - според апостолот Павле црквата е Христовото Тело – до Топаз  вториот скапоцен камен во вториот ред на плочата што ја носел на градите Првосвештеникот

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОРАДИ БОЛЕСТ НА ПАПАТА ЈОВАН II ДВАЕСЕТ И ШЕСТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ОДРЖАНО ВО СКРОМНИ РАМКИ (45)

1020

ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1994 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Скопска чаршија

skopska-carsija-240Поминувајќи по камениот мост на реката Вардар, се навлегува во стариот дел на градот Скопје. Во просторот од Даут-пашиниот амам до Битпазар, реката Серава на исток и црквата Св. Спас, односно џамијата на Мустафа Паша кон запад во тој дел е старата чаршија.

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД НАСЕЛБАТА ТАБЛИЦИ НА ЗАКОНОТ – ДО НАСЕЛБАТА ТЕЛ АВИВ (37)

1zamo

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Таблици на Законот - камени плочи на кои се напишани Десетте Божји заповеди – до Тел Авив - брег на плимата; населба на еврејските изгнаници, на брегот на реката Кебара и во близина на Нипур

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОЧИТ НА РУСКИ И МАКЕДОНСКИ НАУЧНИЦИ КОН СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ (44)

1crk12

НАУЧНИ СОБИРИ ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИ И НЕГОВИТЕ УЧЕНИЦИ

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
АРХИЕПИСКОПОТ ГАВРИЛ – ТРЕТИОТПОГЛАВАР НА МПЦ-ОА

1gavr

Архиепископот охридски и македонски г.г. Гаврил (Ѓорѓи Милошев) беше трет поглавар на Македонската православна црква, учител, преведувач (прв ја преведе Библијата на македонски јазик), уредник во Државното книгоиздателство на Македонија и прв декан на Богословскиот факултет во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ГРАДОТ СИХЕМ ВО ЕФРЕМОВАТА ЗЕМЈА – ДО ОБЛАСТА СУР НА СИНАЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ (36)

1sihsen

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Сихем, ханаански град во ридестиот дел на Ефремовата земја до Сур - област близу до египетската граница на врвот на Синајскиот Полуостров

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ДЕЛЕГАЦИИ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (43)

1904

ДВАЕСЕТ И ПЕТТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ РИМ – 1993 ГОДИНА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.