Култура и туризам
Среда, 13 Октомври 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛОТО „ПЕТАР СТАМАТОВ“ Е ЗНАЧАЈНО ИЗДАНИЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ (УКИМ) (1)

1et121

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“

НА УКИМ

Повеќе...
 
Среда, 06 Октомври 2021 09:41    PDF Печати Е-пошта
„БИБЛИСКИОТ РЕЧНИК“ – ПРВО ДЕЛО ОД ВАКОВ ВИД НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (15)

1naav1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 06 Октомври 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ВО ДЕЛАТА НА РИСТО СТЕФОВ И СЛАВЕ КАТИН (23)

1ka121Делото „Историја на македонскиот народ од антички времиња до денес“ е публикација на Ристо Стефов (Chris Stefou), роден на 11 јуни 1953 година во револуционерното село Ошчима, Леринско, во Беломорска Македонија. Како последица на економско-политичките случувања во Егејска Македонија, неговото семејство се иселило од дедовкиот праг во 1965 година кога Ристо имал дванаесет години и за секогаш се населиле во демократска Канада. 

Повеќе...
 
Среда, 06 Октомври 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
РЕПУБЛИКА СРБИЈА – НОВАТА ДЕСТИНАЦИЈА НА „ЗЕГИН“ (26)

1sr1212

Нови Сад, по Белград е вториот по големина град во Србија по населениево кој живеат околу двеста педесет илјади жители. Градот Нови Сад е основана во 1694 година и долго време е центар на српската култура.

Повеќе...
 
Среда, 29 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛО ЗА ВИСТИНАТА НА ПОРЕЧИЕТО

1oere1

Во делото „Монографија Тоше – живот, дело, хуманост“ од Стојан Димовски - Тоше и Борис Апостолов, чиј рецензент е македонскиот публицист во Германија Саво Костадиновски, излезе од печат во 2020 година, на 250 страници. Во монографијата  е претставено Поречието како убав и недопрен природен крај во Република Македонија, како и е дадена  вистината за македонското смејство на Стојан Димовски - Тоше од Македонски Брод.

 

Повеќе...
 
Среда, 29 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (22)

1fizi1

Кога радиоапаратите станале достапни, луѓето почнувале да ги купуваат и да слушаат разни програми, вклучуваjќи емисии од Источна Европа и Федеративна Република Македониjа. Грчката полициjа станала будна и внимателна и во многу прилики ги набљдувала дворовите, прислушуваjќи какви програми слушаат.

Повеќе...
 
Среда, 29 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПУБЛИКАЦИЈА ЗА СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО ВО СВЕТОТ (14)

1sae21

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 29 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
НАГРАДИ И ПРИЗНАНИЈА ЗА БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ -ЗЕГИН (25)

1blg321

Менаџерот Благој Механџиски е лауреат на повеќе награди и признанија за хуманитарни, бизнис, културни и други придонеси и мисии. За тоа тој вели дека кога луѓето го ценат и валоризираат трудот и активноста, тоа некако се преточува во награди и признанија.

Повеќе...
 
Среда, 22 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

1luj901

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугославиjа и Бугариjа. Оние Албанци од Епир на кои им се верувало, биле донесени во Македониjа и “посеани” во сите села покраj границата да деjствуваат како очи и уши за Грците. Грчките власти станале построги кон остатокот од населението и никому не му било дозволено да патува без дозвола.

Повеќе...
 
Среда, 22 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОЕТСКИ ОСТВАРУВАЊА НА МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЦИ ВО СВЕТОТ (13)

1krus231

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.