Култура и туризам
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛО ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ОПШТИНИ, ЦРКВИ И МАНАСТИРИ НА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА, КАНАДА И САД (4)

1kata1234

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (5) Златната порта во Ерусалим

zlatnata-porta-240Златната порта, како што се нарекува во христијанската литература е најстарата порта која се наоѓа во стариот дел од градот Ерусалим.

Градбата на оваа порта е најверојатно започната околу 520 година п.н.е. од страна на Јустинијан I . Но според други извори таа била изградена во VII век, во времето на Византија. Златната порта се наоѓа околу средишниот дел на Ерусалимскиот храм. Оваа порта е користена и споменaта во Библијата.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ПОСЕТАТА НА УБАВАТА И ИНТЕРЕСНА МАЛЕШЕВИЈА (12)

1ho1

Онаму каде што реката Брегалница навлегува во Малешевската Котлина на самото нејзино грло од двете страни е распространет градот Берово. Со оглед на големата надморска височина од над 800 метри, таму владее умерено континентална клима која на некои места се модифицира и преминува во планинско-континентална, а се карактеризира со студени зими и свежи лета. Берово е град со највисока концентрација на кислород на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„МАКЕДОНСКИ ХОЛОКАУСТ“ - ПРВО ДЕЛО ПОСВЕТЕНО НА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (3)

1del1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СУДБИНАТА НА ПОДЕЛЕНА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА ОД 1939 ДО 1949 ГОДИНА (9)

1kul12

По завршувањето на Големата војна и на Советската болшевичка револуциjа, големите сили биле во рушевини и започнале долг процес на повторна изградба. Желбите на Русиjа за империjалистички потфати и неjзината опсесиjа за уништување на Отоманското Царство предизвикале големо економско страдање на неjзиниот народ. Додека Македонците на Балканот страдале од денационализациjа и угнетување, светот околу нив се менувал.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (4) Кармелиски манастир

karmeliski-manastir-240Кармелискиот манастир, се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим.

Црквата се нарекува Елеонска и се наоѓа над пештерата, за која се верува дека повторно ќе  се случи вознесението.

На ова место, Исус за последен пат ги собрал своите апостоли и ги научил на Молитвата “Оче Наш“.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
„АНГЛИСКО – МАКЕДОНСКИОТ ЛИМНОЛОШКИ ЛЕКСИКОН“ – ЗНАЧАЈНО ЛЕКСИКОГРАФСКО ДЕЛО (2)

1du123

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
ПЕХЧЕВО – ЗНАЧАЕН РЕКРЕАТИВЕН ЦЕНТАР ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА (11)

1peh1

Пехчево, едно од помалите градчиња во Република Македонија е распослано во Малешевијата, на двете страни на Пехчевска Река, под падините на Влаина Планина. Општината Пехчево е сместена на возвишението (превалот) помеѓу Беровската и Делчевска Котлина, на надморска височина од околу илјада метри.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
СУРОВАТА СУДБИНА НА ПОДЕЛЕНА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (8)

1kar1

На 18 декември 1936 година, диктаторската влада на Метаксас обjавила еден законски акт “За активноста против безбедноста на државата”, врз чиjа важност илjадници Македонци биле уапсени, затворени, протерани или прогонети (exoria) на суви грчки земjишта, сурови за живот, каде многумина исчезнале. Кој е нивниот злочин? Затоа што се Македонци по paѓaњe.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

1_copy_copy_copy_copy_copy

Маслинова гора или Гетсиманска градина

 

 

 

 

 

 

 

Мане Јаковлески

Пристигнав на врвот на Маслиновата Гора- Гетсиманската Градина, до познатиот видиковец, од каде се овозможува прекрасниот панорамски поглед на Стариот Град, Сионскиот Рид и новиот дел на градот. Куполата на карпата блеска на сонцето и така доминира над градот. Видиковецот е преполн од туристи, чии лица одразуваат изненаденост, зачуденост, збунетост, зависно од тоа како ја доживуваат сликата од градот која лежи пред нас. Опкружен со каскадно зеленило, кипаруси, зад кои назираат сакрални објекти.

 

Маслинова гора- Гетсиманска Градина е место каде се наоѓаат осум маслинови дрвја кои се стари 2000 години. На ова место Исус се молел, тука е фатен, врзан и одведен на судење.

Маслинова гора е местото каде Исус Христос ги одржувал повеќето од своите молитви и каде се собирал често пати со своите ученици-апостоли.

Маслинова гора е местото каде Јуда Искариотски дошол со војниците и со бакнеж на левиот образ на Исус го предал на Кајфа.

На мeстото каде Јуда го предал Исус Христос, била изградена базилика уште во 5 век.

2

446px-Gethsemane

Maslinova_gora_23.11.2011_16

maslinovata-gora-2

maslinovata-gora-3

maslinovata-gora-4

1_copy_copy_copy_copy

Во близина на Маслинова гора - Гетсиманска Градина се наоѓа и  црквата каде е Гробот на Света Марија.

Гробот на Света Марија (мајката на Исус Христос) се наоѓа на Кидронската долина, блиску до црквата на сите нации. Оваа мала осумаголна капела била изградена во 5 век, а во 614 година била разрушена од страна на персијците. Повторно била изградена во 12 век.

maslinovata-gora-6

________23.11.2011_65

________23.11.2011_99

maslinovata-gora-7

________23.11.2011_97

maslinovata-gora-9

________23.11.2011_79

________23.11.2011_94

maslinovata-gora-10

________23.11.2011_80

maslinovata-gora-11

maslinovata-gora-12

maslinovata-gora-13

maslinovata-gora-14

Наредна среда: Црква Патер Ностер (ОЧЕ НАШ)

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.