Култура и туризам
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД НАЗИВОТ СВАДБЕНА ОБЛЕКА - ДО МЕРКАТА ЗА ТЕЖИНА СИКАЛ (ШЕКЕЛ) (34)

1bibl

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од називот свадбена облека  која на секој од сватовите му се оставала на располагање и бил должен да ја облече, до изразот сикал (шекел) - на еврејски шекел - мери, стара вавилонска мерка за тежина

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛО ПОСВЕТЕНО НА ПОКЛОНЕНИЈАТА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (41)

1poklon

ДВАЕСЕТ И ТРЕТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – 1991 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Одење по невестата во Зубовце

svadba-zubovce-240Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосватот за забричување на зетот. На заминување ги прашува каков им е ќефот, дали да дојде уште еднаш да ги покани. Ако побараат да дојде по втор пат, тогаш деверот ќе ги кани и до трет пат.

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
КЛИМЕНТ - ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ МИТРОПОЛИТ И ПРВ ПРЕСПАНСКО – БИТОЛСКИ АРХИЕРЕЈ

1vladi 12

Митрополит Климент чие световно име пред хиротонијата за архиереј на MПЦ му беше Никола Трајков, е прв македонски митрополит преспанско-битолски, прв архијереј во Битола по обновувањето на Македонската православна црква и втор македонски архијереј потписник на соборската Одлука од 1967 година за обнова на афтокефалниот статус на Македонската православна црква (денес МПЦ - ОА).

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ЗБОРОТ САБОТА, НА ЕВРЕЈСКИ ШАБАT-ОДМОР - ДО ИМЕТО НА СКАПОЦЕНИОТ КАМЕН СО СИНА БОЈА - САФИР (33)

1evr

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од зборот Сабота - ден за одмор, на еврејски шабат, до името Сафир - скапоцен камен со сина боја

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НАСВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ II (40)

1pokl

ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – 1990

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
14 jануари, стара нова година

1stara-nova-godina

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ИМЕТО РАВА – ЖИТЕЛКА НА ЈЕРИХОН - ДО ИМЕТО РАФ - ЧОВЕКОТ ШТО МУ ПОМОГНАЛ НА ИСУС ХРИСТОР (32)

1rava1

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од името Рава - жителка на Јерихон, блудница,до името Руф - син на Симон од Кирина, човекот што му помогнал на Исус Христос при носењето на крстот кон Голготата

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ I (39)

1vis1

ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИО ГРАД РИМ ВО 1990 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Зачувување на македонскот идентитет

narodni-nosii-180ФОЛКЛОРНИТЕ ОБИЧАИ, УСНИТЕ ПРЕДАНИЈА И НАРОДНОТО ТВОРЕШТВО ПРИДОНЕЛЕ ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКОТ ИДЕНТИТЕТ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.