Култура и туризам
Среда, 31 Јануари 2024 08:56    PDF Печати Е-пошта
НЕО-КАНИБАЛИЗМОТ НА ХРОНОС

                                  3903 3904

Ова зло е супер Зло. Заведува патници кон светска правда и мир без слобода, осакатува, голта наследници, и идентитет им кине. Ова зло трансхумано псеудо-владетелско, Сатурналиско...

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Христијанството во Преспа

hristijanstvo-prespa-1-180Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за културна слобода и независност, во исто време, се борел христијанската вера и за независност на својата Православна црква.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ШТО РЕКОЈА БРОЈНИ НАУЧНИЦИ ЗА ПРОФЕСОРОТ СИНИША СТАНКОВИ (6)

1jpe3

Професорот Станковиќ беше трудољубив, достатно ангажиран, како на научен, така и на политички план. Имаше проблеми со видот, но, сепак и со едно око, читајќи со лупа, тој не се оддели од сè она што како секојдневна работа постојано ја работеше и исцело ù се посветуваше. Дури во ретките слободни мигови, особено кога беше здрав, свиреше на флејта и тоа мошне привлечно.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 10:22    PDF Печати Е-пошта
ГРАНИЦИ ИМА ВО СЕ’, книга од Марија Емилија Кукубајска, за моралот кај децата

1aus6

Горјан Петревски

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ И АКТИВНОСТИТЕ НА АКАДЕМИК СИНИША СТАНКОВИЌ (5)

1aus3

Поради неговата забележителна активност, беше запишан како подржувач, како наклонет кон „движењето на лево“ во сите полициски книги. Затоа, уште во 1941 година, во почетокот на окупацијата, беше затворен и спроведен во злогласниот логор на Бањица. Меѓутоа, по извесен период беше пуштен и тој повторно ја почна својата револуционерна активност. Имено, тој работеше илегално, беше вклучен во народноослободителното движење и стана член на Главниот народноослободителен одбор на Србија.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Обичаи за Водици во Зубовце под Шара
1vodi9 1

Со оваа песна се буди Зубовце и Зубовчани на ден Водици.
Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЗНАЧЕЊЕТО НА ПРОФЕСОРОТ СИНИША СТАНКОВИЌ ВО ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА (4)

1iit3

Основач на Заводот и најзаслужен за афирмацијата на Охридското Езеро во земјата и во светот беше, секако,  професорот д-р Синиша Станковиќ. Уште со неговото прво доаѓање во Охрид и со почнувањето на пионерските испитувања на Езерото и на неговиот жив свет, тој се носел со идејата за отворање лимнолошка станица на брегот на Охридското Езеро.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Стара Нова година, Свети Василиј Велики

images

Честит Именден на сите кои празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веска, Нове, Новка...

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
СИНИША СТАНКОВИЌ И НЕГОВИТЕ ПРВИ ИСТРАЖУВАЊА НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО (3)

1bliz31

Според податоците од академик Синиша Станковиќ, тој за првпат дошол во Охрид во 1922 година како доцент на Белградскиот универзитет. Откако го видел Охридското Езеро станал вљубеник до крајот на својот живот и остана ненадминат познавач на езерскиот жив свет. Меѓутоа, за важноста на Охридското Езеро знаел уште како студент, од проучувањата на виенските зоолози Ф. Штеидахнер и К. Стурану, кои во 1892 година откриле во Охридското Езеро извесен број ендемични риби и полжави.

Повеќе...
 
Сабота, 06 Јануари 2024 23:13    PDF Печати Е-пошта
Пред Божик, зад Божик, кај да си, дома да си

bozik-180Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен темелник, за пресметување на времето, па така имаме стара и нова ера што значи време пред и по раѓањето на Исус Христос.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Традиционална средба на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Манастиро Пеленица во Драчево

  МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ПЕЛЕНИЦА“ ВО ДРАЧЕВО ДЕСТ ГОДИНИ ПО РЕД ШИРОКО ГИ ОТВОРИ П...

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.