Култура и туризам
Среда, 19 Јули 2023 11:51    PDF Печати Е-пошта
ОСМО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ ВО 1976 ГОДИНА (25)

1svet3

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТАВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ – КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 03:05    PDF Печати Е-пошта
НАСТАП НА ЕСМА И ЛОЗАНО НА „ЕВРОВИЗИЈА 2013“ ВО МАЛМЕ, ШВЕДСКА (26)

1janij8

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (8) - од 5 - 13 станица на Христовото страдање

po-stapkite-na-mesijata-8-240Петта станица-десно кон улицата Францис, од каде патот нагло, остро се издига кон Голгота (Калварија), која во тоа време била надвор од ѕидините на градот. Десно од влезот, се наоѓа каменот кој е издлабен од ударите на Крстот или Исусовата дланка, кога исцрпен се потпрел на ѕидот. Тука Симон од Киринеја му помага на Исус да го носи Крстот.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (7) - од 1 - 4 станица на Христовото страдање

hristovoto-stradanje-240Во Стариот Град се наоѓа “Вија Долороса“ која започнува од “Лавовата Капија“, односно од црквата Св. Ана, позната по различните називи: “Патот на Крстот“, “Патот на болката“, “Патот на солзите“, “Патот на страдањето“, а го претставува трагичниот пат, по кој одел  Исус Христос, од моментот на изрекувањето на смртната пресуда, па се до погубувањето и воскреснувањето.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
КОНЦЕРТНО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДОЛГАТА 55 ГОДИШНА КАРИЕРА НА ЕСМА (25)

                                 1ata333

                             ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
СЕДМО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ ВО 1975 (24)

1ata9  1ata99

И во 1975 година, на 24 мај во Рим, во базиликата „Свети Климент Римски", македонскиот народ и Македонската православна црква го прославија и му заблагодарија на свети Кирил Солунски, кој јазикот на нивните предци го удостои во писменото кажување и токму со тој јазик им даде можност на македонскиот и на сите словенски народи за писмено разбирање и молитви. А оддавањето почит и изразувањето благодарност за делото коешто двајцата Солунски браќа ги издигна на ниво на светители почна со пеењето на тропарот на светите Кирил и Методиј на македонски јазик.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 11:49    PDF Печати Е-пошта
КНИГА СО КОЛУМНИ ОД СОТИР ГРОЗДАНОВСКИ МАКЕДОНСКИ

2n599

КНИГА СО КОЛУМНИ ОД СОТИР ГРОЗДАНОВСКИ МАКЕДОНСКИ

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (6) Сионска горница - Тајна вечера

tajnata-vecera-240Сионската горница е место во Ерусалим, каде се одржала Тајната вечера на Исус Христос и апостолите.

Тајната вечера е последниот оброк на Исус Христос кој тој го поделил заедно со Дванаесетте Апостоли пред неговото предавање од страна на Јуда Искраиотски и неговата смрт.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПРОСЛАВИ НА ГОЛЕМИТЕ ЈУБИЛЕИ НА ЕСМА И АНСАМБЛОТ „ТЕОДОСИЕВСКИ“ (24)

2n5

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ШЕСТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ ВО 1974 ГОДИНА (23)

2n5556

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТАВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ – КАТИН

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Учество на Македонците во Романското востание

Почетокот на XIX век за поробените балкански народи означува и почеток на националните борби за осло...

Култура и туризам

News image

ЕДЕН КАМЕН - ЕДНА ЛИРА, Срцето на Марул е црквата Света Мала Богородица

Во марулскиот синор се познати две цркви и девет населби наречени девети марули. Населбите се на пов...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (35)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.