Култура и туризам
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ГРАДОТ СИХЕМ ВО ЕФРЕМОВАТА ЗЕМЈА – ДО ОБЛАСТА СУР НА СИНАЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ (36)

1sihsen

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Сихем, ханаански град во ридестиот дел на Ефремовата земја до Сур - област близу до египетската граница на врвот на Синајскиот Полуостров

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ДЕЛЕГАЦИИ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (43)

1904

ДВАЕСЕТ И ПЕТТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ РИМ – 1993 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МИТРОПОЛИТОТ МЕТОДИЈ Е ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА ОД ОБНОВЕНАТА МПЦ

1907

Митрополитот Методиј е еден од столбовите на акциите организирани и реализирани во битката за самостојна Македонска православна црква. Тој е првиот македонски владика од обновената МПЦ. Во 1959 бил произведен во протојерејски чин се’ до замонашувањето и изборот за Велички епископ на 12/13. III 1966, во Соборниот храм „Св. Благовештение“ во родниот град Прилеп. Во јули 1967 година бил избран и востоличен за архијереј на Дебарско-кичевската епархија што ја управувал до крајот на животот 

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Свети Апостол Павле и Македонија

sv-pavle-180Своето прво патување надвор од Азија, Светиот Апостол Павле го направил во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Идиличниот пејсаж на селото Гари и други села на Мијаците

selo-gari-180„Поради исклучително убавата географска местоположба и исклучително добрата расположеност, Гари е ретка комбинација на идиличен природен романтизам. Селото има повеќе од 180 куќи, повеќето со два или три ката, кои со својата масивна камена структура, изложени на југ и амфитеатрално симетрично распоредени, му даваат еден прекрасен пејзаж. Вечно шумната селска река под него, со кристална планинска вода, му дава уште поголем привлечен романтизам.“ -  пишува Георги Трајчевво својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941).

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (35)

1jazik

Делото „Библиски речник”, чиј автори се м-р Петко Златески и Славе Николовски - Катин е прво дело од ваков вид на македонски јазик во издание на Библиското здружение на Република Македонија и на книгоиздателството  „Македонска искра” од Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИТАЛИЈАНСКО - МАКЕДОНСКА ДУХОВНА И КУЛТУРНА СОРАБОТКА (42)

1ita

ДВАЕСЕТ И ЧЕТВРТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТГРАД РИМ – 1992 ГОДИНА 

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МИТРОПОЛИТОТ НАУМ - ВТОРИОТ МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА ПРЕД ОБНОВУВАЊЕТО НА МПЦ И ОСНОВОПОЛОЖНИК НА ПРВИТЕ МАКЕДОНСКИ ЦРКВИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО

1mih

Кога се пишува за Македонската православна црква за духовно-црковното и националното обединување на Македонците во Македонија и во дијаспората, името и делото на митрополитот Наум, вториот македонски владика пред обновувањето на МПЦ и основоположник на првите македонски православни цркви во иселеништвото е тесно поврзано со тоа. 

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 09:59    PDF Печати Е-пошта
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

1chent

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот театар“ од Сиднеј, деновиве излезе од печат монодрамското дело „Ченто“(на македонски и на англиски јазик) од познатиот македонски иселеник, познат и признат поет, драматург, автор на седум стихозбирки, 5 монодрами и 13 драми,  М-р Душан Ристевски - Македон. Ова монодрамско дело е посветено на страдалникот за обединета Македонија -  Методија Андонов - Ченто

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
АРХИЕПИСКОПОТ АНГЕЛАРИЈ – ВТОРИОТ ПОГЛАВАР НА МПЦ

1ange

Архиепископот охридски и македонски г.г. Ангелариј (Цветко Крстески) беше втор поглавар на Македонската православна црква. Тој беше народен човек, харизматичен, несебично дарувеше христијанска љубов, умееше кај луѓето да влее надеж и доверба. Загина во сообраќајката, кога во службениот „Мерцедес“, во кој се возел архиепископот, удрила цистерна во Дреновската клисура

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.