На прво место

Министерство за транспорт: СДС повторно шири невистини за набавката на 150 електрични автобуси

Министерството за транспорт преку соопштение реагира на обвинувањата на СДСМ поврзани со поништената постапка за набавка на 150 електрични автобуси, оценувајќи дека станува збор за „невистини, манипулации и политичка паника“.

Од Министерството посочуваат дека, како што велат, очајот во СДСМ по објавувањето на фотографијата со Рубин Земон и Виктор Стојанов довел до нов бран, како што наведуваат, лажни конструкции и обиди за дефокусирање на јавноста.

„Фотографијата во која наводно ‘откриле’ нешто е тежок фалсификат и глупост. Во документот што самите си го подготвиле во нивниот ‘центар за лаги’, стои дека лицето кое ја поднело жалбата ќе ја информира ‘Белата куќа и МНР на САД’. Такво министерство не постои, туку постои Стејт департмент“, се наведува во реакцијата.

Во соопштението се додава дека не ги изненадува, како што велат, „непромислената прес-конференција на СДСМ“, посочувајќи дека партијата се обидува да го прикрие сопствениот политички срам.

Министерството потенцира дека постапката за набавка на 150 електрични автобуси и полначи била водена транспарентно и целосно согласно Законот за јавни набавки.

Според информациите што ги објавуваат, на тендерот пристигнале четири понуди:

  • Кинеската компанија „Актрус“ со автобуси „Кинг Лонг“ – 50,7 милиони евра без ДДВ
  • Унгарско-австрискиот конзорциум „Електробус Икарус – ЕВН“ – 50,6 милиони евра без ДДВ
  • Кинеската компанија „Жонг Тонг“ – 50,6 милиони евра без ДДВ
  • Турската компанија „БМЦ“ – 59,2 милиони евра без ДДВ

Од Министерството објавија и поединечни цени по автобус без полнач:

  • „Електробус/Икарус“ – 314.000 евра
  • „Актрус/Кинг Лонг“ – 324.000 евра
  • „Жонг Тонг“ – 327.000 евра
  • „БМЦ“ – 385.000 евра

„Од овие бројки јасно се гледа дека нема разлика од 12 милиони евра, како што тврди СДСМ“, наведуваат од Министерството и бараат јавно извинување од опозициската партија, најавувајќи и тужба за клевета доколку тоа не се случи.

Во реакцијата дополнително се објаснува дека трите компании не ги исполниле условите за избор.

Компанијата „Актрус/Кинг Лонг“ не доставила валидна банкарска гаранција, „Жонг Тонг“ исто така имала невалидна банкарска гаранција, додека „БМЦ“ не доставила банкарска гаранција и не ги исполнила техничките услови.

За конзорциумот „Електробус Икарус – ЕВН“, како што информираат од Министерството, второстепената комисија за жалби по јавни набавки утврдила дека документот за соработка меѓу Икарус и ЕВН бил хартиено потпишан, но не и електронски, поради што тендерот бил поништен.

Од Министерството поставуваат и прашање зошто СДСМ, според нив, „излегува во одбрана на кинеска компанија“, посочувајќи дека дописот што го покажувала опозициската партија бил токму од „Актрус/Кинг Лонг“, чија понуда била невалидна.

„Дали СДСМ одработува за странски интереси и зошто? Или мотивот е локален и се крие зад локални пробисвети и криминалци? Тоа се прашања за СДСМ“, се наведува во соопштението.

Најново од: На прво место

Македонците во Австралија со голема љубов прославуваат 35 години од независноста на Македонија

Заедницата во Австралија се смета за една од најдобро организираните во светот, каде што прославите не се само обичен настан, туку чин на национално единство. Големата почит кон македонските национални празници во дијаспората, особено во Австралија, е клучниот столб што ги чува македонскиот идентитет, јазик и култура илјадници километри подалеку од татковината. Манифестациите во дијаспората […]

Митева: Независноста не им припаѓа на институциите и на Владата, туку на граѓаните

По повод 35-годишнината од независноста на Република Македонија, во текот на целиот месец се организираат бројни активности и манифестации, чија цел е прославата да им се доближи на граѓаните и да го зајакне чувството на заедништво и припадност кон државата. Марија Митева, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Тема на денот“ […]

Македонија официјално стана дел од Вертикалниот гасен коридор

Македонија официјално се приклучи кон Вертикалниот гасен коридор – една од клучните европски иницијативи за диверзификација на снабдувањето со природен гас, зајакнување на енергетската безбедност и поврзување на гасните пазари во Југоисточна, Централна и Источна Европа. Министерката за енергетика, рударство и минерални суровини Сања Божиновска во Солун го потпиша Меморандумот за соработка, со што Македонија […]

Македонски историски календар: 5 септември

1919 – Роден е Владо Малески, авторот на македонската химна Во Струга е роден Владо Малески, истакнат македонски писател, револуционер, учесник во Народноослободителната борба, новинар, сценарист, дипломат и општествено-политички работник. Малески е автор на текстот на македонската химна „Денес над Македонија се раѓа“, како и на сценариото за „Фросина“ – првиот македонски игран филм. Бил […]

Новите македонски банкноти во 1996 г.– книжни амбасадори на културното наследство на Македонија

На 6 септември 1996 година во Народната банка на Република Македонија биле промовирани шест нови македонски банкноти. Два дена подоцна, на Денот на независноста, тие биле пуштени во оптек, претставувајќи нова страница во монетарната историја на самостојна Македонија. Новата серија македонски банкноти била промовирана на 6 септември 1996 година, а во оптек била пуштена на […]

Македонски историски, културен и црковен календар: 4 септември

1933 – Во Софија излегол првиот број на весникот „Македонска правда“ „Македонска правда“ бил весник на македонската емиграција во Бугарија, преку кој биле разгледувани прашања поврзани со положбата на Македонија, македонското ослободително движење и идејата за создавање балканска федерација. 1944 – Загинал Методија Шаторов-Шарло На 4 септември 1944 година, во сè уште недоволно разјаснети околности […]

Во Софија излегол првиот број на весникот „Македонска правда“

На 4 септември 1933 година во Софија излегол првиот број на „Македонска правда“ – неделен весник на македонската емиграција во Бугарија, кој ги застапувал македонските национални, политички и културни интереси. Весникот „Македонска правда“ се појавил во еден од најтешките периоди за Македонија и македонскиот народ. Земјата била поделена меѓу соседните држави, а Македонците биле изложени […]

Методија Шаторов-Шарло – македонскиот деец чија смрт остана обвиена со тајна

На 4 септември 1944 година, во битката кај Милеви Скали, во близина на Пазарџик, загинал Методија Шаторов-Шарло – македонски комунист, антифашист и национален деец. Иако официјално било соопштено дека бил погоден од непријателски оган, околностите на неговата смрт никогаш не биле целосно разјаснети. Методија Шаторов-Шарло е роден на 10 јануари 1897 година во Прилеп. Уште […]

To top