Недела, 07 Јуни 2015    PDF Печати Е-пошта
ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ОПШТИНА ПУСТЕЦ

mala prespaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА НА АЛБАНИЈА ПРОМОВИРА ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ОПШТИНА ПУСТЕЦ

7 јуни 2015 година, Пустец, Албанија - Вчера во општина Пустец престојуваше висока делегација на Државната изборна комисија на Албанија предводена од претседателката Лефтерие Лузи. Делегацијата беше примена од градоначалникот на општина Пустец Едмонд Темелко и генералниот секретар на Македонската партија Васил Стерјовски.

Со делегацијата на Државната изборна комисија од Тирана во Пустец допатува и Нико Китани, член на Државниот комитет за малцински етнички заедници во Албанија при кабинетот на претседателот на Рдпублика Албанија, како претставник на Македонската заедница. Во Државниот комитет за малцински етнички заедници кој го раководи претседателот на државата по еден член имаат сите малцински етнички заедници во Албанија: Македонците, Грците, Власите, Ромите, Србите, Црногорците и Еѓиптјаните.

Делегацијата на Државната изборна комисија на Албанија во општина Пустец изврши промоција на изборниот материјал на македонски јазик, имајќи предвид дека после новата територијална организација на локалната самоуправа, од вкупно 61 општина, само две општини имаат специјален статус, општина Химара како општина на Грчката етничка заедница и општина Пустец како општина на Македонската етничка заедница, со еднакви права и надлежности како и сите останати општини во Република Албанија.

Имајќи предвид дека гласачките ливчиња се бројат во општините, се очекува Општинската изборна комисија на општина Пустец веднаш да ги соопшти изборните резултати после гласањето на 21 јуни 2015 година. Во општина Пустец ќе се гласа на девет гласачки места во Горна Горица, Туминец, Долна Горица, Глобочани, Шулин, Леска, Пустец, Зрноско и Церје.

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.