Вторник, 29 Декември 2015    PDF Печати Е-пошта
МИЈАЦИТЕ СЕ ЧИСТОКРВНИ МАКЕДОНЦИ А НЕ ПРАВОСЛАВНИ АЛБАНЦИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

29 декември 2015 година, Скопје, Македонија -

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја почитува слободата на вероисповеста, Македонија е ретка држава во која мултикултурализмот коегзистира реално, но ја отфрла манипулацијата со верското уверување и етничката припадност на граѓаните.

СМК со разочарување ја прими веста за регистрација на “Верска заедница на православни Албанци во Република Македонија“, како вешт обид за манипулација на јавноста за наводно формирање на Албанска Православна Црква во Македонија.

СМК смета дека и покрај сите обиди, православните Македонци кои го говорат албанскиот јазик и натаму ќе останат Македонци и ќе се црквуваат на македонски јазик во Македонската Православна Црква, којашто претставува една и единствена канонска наследничка на древната Охридска Архиепископија односно Патријаршија и Јустинијана Прва!

СМК потсетува дека Мијаците и во Македонија и во Албанија не се “словенизирани Албанци“, како што Албанците не се “Илири“, туку се чистокрвни Македонци!

СМК предупредува дека Македонците нема да го заменат отоманското ропство со албанскиот национал-шовинизам и расизам, а Македонија никогаш нема да биде теократска држава во која владее шеријатот по урнекот на Саудиска Арабија!

СМК апелира до Владата, односите на државата Македонија со другите државите да ги уредува и решава на рамноправна и реципроцитетна основа!

СМК апелира до Владата и Собранието македонско-албанските односи да ги уредува и решава на рамноправна и реципроцитетна основа: Тоа што за Албанците во Македонија, истото за Македонците во Албанија!

СМК очекува политичките партии во борбата за власт да не ги заборават Македонците во светот, во соседните земји и во Македонија и да реализираат реални проекти за нивна афирмација и инкорпорација во сите институции на власта и на сите нивоа во соседна Албанија, Бугарија, Грција и Србија!

СМК изразува разочарување од молкот на научните установи кон перфидните обиди за демонтажа на македонскиот етнос, нација и држава и истовремено ги повикува да го кренат гласот на разумот за спас на татковината!

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.