Недела, 05 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
Демонстрација за Македонија во Виена-Австрија

grbbМИРЕН ПРОТЕСТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ПРЕД ООН ВО ВИЕНА НА 10 МАРТ

5 март 2017 година, Виена, Австрија

- И Македонците во Австрија се единствени во поддршката за единствена и унитарна Македонија, за македонскиот јазик како единствен службен јазик на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи.

Мирниот протест “За унитарна Македонија“ ќе се одржи на 10 март 2017 година (петок) со почеток во 15.00 часот пред “Штатс Опера“ во центарот на Виена!

- И покрај сите разлики меѓу нас Македонците, и во татковината и во светот, Ве повикувам на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација, затоа што силата е во единството! Ве повикувам на одбрана на унитарноста и на државноста на Македонија! Ве повикувам на одбрана на македонскиот јазичен простор во државата Македонија! Поканата е отворена за сите Македонци во Австрија и во Европа! Кога, ако не сега! За Македонија се работи! - вели организаторот Гоце Ангелкоски, координатор на Светскиот Македонски Конгрес за Австрија.

Македонскиот мирен протест во Виена доби целосна поддршка од Австриско-Македонското културно здружение за пријателство и соработка, во кое членуваат видни јавни личности од австриското општество.

На Македонскиот мирен протест ќе зборува Кристијан Цајт, директор на Институтот за политика од Виена, а Декларацијата за унитарна Македонија ќе ја прочита Гоце Ангелкоски.

Македонскиот мирен протест доби поддршка од Сириската Православна Црква и Коптската Црква во Австрија со кои Македонската заедница во Австрија активно соработува.

Организаторот очекува пред собирот да се обрати и Кристијан Штрахе, пратеник во австрискиот Парламент од Слободарската партија на Австрија (ФПО).

На македонскиот мирен протест поканети се членовите на Македонското културно друштво “Свети Наум Охридски“ од Виена, Македонската православна црковна општина “Свети Никола“ од Виена, Друштвото “Македонска Фаланга“ од Виена, Културно уметничкото друштво “Македонка“ од Виена и Македонското друштво од Линц, Горна Австрија.

Декларацијата од Македонскиот мирен протест ќе биде испратена до Обединетите Нации и до ОБСЕ во седиштето во Виена во Австрија!

 

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.