Среда, 05 Мај 2021    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски објави документи: Една кинеска вакцина ќе не чинеше 65 долари

(ФОТО) Мицкоски објави документи: Една кинеска вакцина ќе не чинеше 65 долари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на брифинг со новинарите објави документ (дознака за плаќање во странство-СВИФТ) од кој се потврдува дека имало уплата, но не се знае дека имало поврат на средства, од страна на Владата за набавките на кинеските вакцини. 

Со ова се потврдува целата афера околу обидот на македонската Влада да набави кинески вакцини преку преку фирмата посредник “Старби”.

Во документот кој го покажа Мицкоски се гледа дека Министерството за здравство во месец февруари на фирмата Стабри интернешнл со седиште во Хонгконг уплатила 7.8 милиони евра за купување кинески вакцини. Со тоа излегува дека една вакцина од кинески „Синофарм“ би не чинеле 65 долари, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

На 13 март Министерството за здравство соопшти дека се лажни документите за наводна посредничка фирма при купување на вакцини и дека се работи за доверлива постапка од која излегуваат податоци и документи во јавноста.

Министерството за здравство тогаш соопшти дека „авансната уплата извршена за набавка на вакцината ‘Синофарм’, по барање на кинеското МНР беше повлечена заради усогласување на документација, на нашето МНР и МНР на НР Кина“.

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.