Четврток, 06 Мај 2021    PDF Печати Е-пошта
Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”
1pri
 
Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во име на Патриотскиот Институт на ВМРО ДПМНЕ ,,Гоце Делчев”, ве поканувам сите горди Македонци да им се заблагодариме на храброста и саможртвата на Македонските партизани, поради чие херојско дело нашата Македонија и Македонскиот народ сме запишани во светската и европската историја како Антифашисти.
 
 
Да дојдете во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”, кај ,,Могилата на непобедените” на 9—Мај во 12 часот во недела, да им се поклониме на Прилеп и прилепчани за жртвата која ја дале за слободна и независна Република Македонија.
 
Оваа чест во недела во Прилеп со нас ќе ја сподели и предводникот на најновата битка на нашата генерација, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Проф. Д-р Христијан Мицкоски.
 
Браќа и сестри, дојдете сите заедно сплотени и обединети да се заколнеме дека ќе направиме се Македонија повторно да ја ослободиме, а притоа и за да му кажеме и покажеме на Заев и СДС дека во вените на нас Македонците тече крвта на Македонските комити и партизани, а не на ,,администратори” !!!
 
 

На прво место

News image

Александар Пандов : Патетично звучи лажењето на Заев од сликата со авионот пред три години

Од сликата во авионот пред три години, до денешните изјави за некаква можност, патетични се веќе...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.