Понеделник, 24 Мај 2021    PDF Печати Е-пошта
Виолета Ачкоска : 24 мај е денот на големите сесловенски просветители Св. Кирил и Св. Методиј

1viol 1

По потекло од Солун, од угледното семејство на Лав и Марија, спаѓаа во најобразованите луѓе во тогашното Источно Римско царство, заради што биле ангажирани за извршување на различни дипломатски и мисионерски задачи.

Во 862 г. биле испратени на нивната трета мисија – описменување и покрстување на Словените, заради што ја составиле словенската азбука глаголица и ја превеле Библијата на старословенски јазик.

Борејќи се за рамноправност на словенскиот јазик во христијанската богослужба, тие оставија длабока трага во европската цивилизација на различитостите, заради што од страната на Ватикан се признаени за патрони на Европа.

Имав прилика еднаш да се затекнам со моите колеги од Филозофски факултет, токму на 24 мај во Рим. Сакавме заедно со државната делегација да влеземе и ние во црквата. Но, никаде ги нема. Пред тоа на брзина влезе бугарската делегација, не разбркаа таму каде што седевме. Почнавме да се нервираме. И наеднаш слушаме прекрасна македонска музика. Колона од млади Македонци од општината Пјаченца, со македонски знамиња, во народни носии доаѓаат пред црквата. Срцето почна да ми се полни со радост.

Пристигна и официјалната делегација. Полека влегуваме во црквата Сан Клементе. И наеднаш, река млади средношколци од гимназијата од Битола, облечени во црвени и жолти маици го исполнија мрачниот простор околу гробот. Гледав со поглед замаглен од солзи. Црквата огреа со македонското сонце. Почна пеењето. Ние, неколкумина историчари стоевме и плачевме полни со емоции.

На македонската телевизија дадоа некој штур извештај за честувањето. А јас се прашував, како не можеле да ја почуствуваат таа енергија, таа убавина!? Дури и некои странци застанаа и прашуваа: Што се случува, што е ова? Ова е МАКЕДОНИЈА, им одговорив.

Честит празник Македонци!

1viol 2 Виолета Ачкоска

 

На прво место

News image

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицкоски пред Заев,

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицко...

Историја

News image

Во Македонија луѓето немаат доверба во туѓите ослободители

МИРОСЛАВ ХУБМАЕР: ВО МАКЕДОНИЈА ЛУЃЕТО НЕМААТ ДОВЕРБА ВО ТУЃИТЕ ОСЛОБОДИТЕЛИ. ТАМУ СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ В...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (20)

Сакаме да потенцираме дека македонските програми биле директен превод (збор за збор) од грчките пр...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДО ВРЕМЕТО НА ФИЛИП II МАКЕДОНСКИ (28)

За жал, она што од Атина било сметано за фер, очигледно било сметано за нефер од Т...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.