Среда, 02 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
До кога локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Дарко Блажески ќе останат глуви на барањата на локалното население

19597

До кога локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Дарко Блажески ќе останат глуви на барањата на локалното население што живее во подшарпланинските села и од кои впрочем има добиено доверба?

Со давањето на позитивно мислење од страна на Советот на општина Јегуновце предводен од СДСМ на Министерството за животна средина за прогласување на Шар планина за национален парк без да се организира најобична средба и се слушне размислувањето и предлозите на локалното население преставува преседан со која на локалните жители им се кратат основните човекови права, односно правото за слободно движење на просторите каде што со векови живеат и творат, но и ограничување за стопанисување со приватните имоти кои ги поседуваат на тие простори.

Одговорност мора да има!

Законското решение е хартија која трпи измени и предлозите на локалното население мора да се земат во предвид, а за ваквото игнорирање на локалните жители казната ќе пристигне на наредните избори.

Вмро-Дпмне О.К. Јегуновце

 

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.