Четврток, 17 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Се додека имаме криминалци во политиката не можеме да одиме напред

1Mi

Се додека имаме криминалци во политиката не можеме да одиме напред, поради тоа луѓето се разочаруваат и си заминуваат од државата

„Власта работи селективно и удира само каде што може, затоа некои граѓани се чувствуваат како граѓани од втор ден. Луѓето се разочаруваат и си заминуваат од државата и се додека имаме криминалци и измамници во политиката Македонија не може да оди напред“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за „Охрид 1“.

Мицкоски посочува дека таков пример на селективност е рушењето на дивоградби во Охрид бидејќи се урнаа само неколку платформи без да им се даде шанса на луѓето, а други како тие на Нефи не ги чепкаа и ги оставаат да работат.

„Нечесно е едни дивоградби да бидат исклучок, а други правило. Некој ги толерирал и дозволувал тие бизниси да се шират и потоа наеднаш се појавуваат багери без притоа да добијат шанса за одбрана, а од друга страна носат закон за легализирање на дивоградби. Тогаш зошто бетонската база на Нефи не се руши, и таа дивоградба. Зошто никој не се осмелува таму да чепне. Зошто градоначалникот на Охрид не го направи тоа“, прашува Мицкоски.

Тој потенцираше дека овие луѓе се калкуланти и удираат само таму каде што мислат дека можат.

„Дивоградбата на Нефи не смеат да ја турнат, затоа што му должат, мандат, во кој има многу пари и рекет. Селективно е. Некои граѓани чувствуваат дека се граѓани од втор ред, луѓето се разочаруваат и ја напуштаат државата“, нагласи Мицкоски.

 

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.