Петок, 25 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
За прв пат во историјата на Хокеј на мраз во Македонија потпретседател на Федерацијата е Улус Луш по националност Турчин роден во Гостивар

2ulus

За прв пат во историјата на Хокеј на мраз во Македонија потпретседател на Федерацијата е Улус Луш по националност Турчин роден во Гостивар а Претседател е Никола Тасев.

Улус Луш има завршено гимназија во Истанбул-Турција а факултет има завршено во Анкара. Инаку Улус Луш е активен и има контакти со странски инвеститори пред се Турски фирми.

202412178 532580484844865 8619557992698135686 n

Хокејот во Македонија е донесен во 50-тите години на минатиот век од страна на македонци кои студирале, работеле или живееле во тогашната Чехословачка. Се до 1969 год. кога Скопје ја доби организацијата на Светското првенство во хокеј на мраз за Ц група, натпреварите на тогашната екипа Скопје се одигрувале на лизгалишта ширум тогашната Југославија, а претежно во Белград на лизгалиштето Ташмајдан.

По одржувањето на Светското првенство, се формираше ХК Вардар и почна со собирање и селектирање на младинци кои требаше да ги наследат старите хокеари. Така се формира младински клуб кој што се натпреваруваше во втората хокеарска лига на Југославија, исто како и сениорската екипа.

Младинците бргу напредуваа во учењето на хокеарските вештини и во раните 80-ти години еднаш беа вицешампиони на Југославија ( Крањска Гора беше првак), а наредната година беа трети и во борбата за трето место ја победија екипата на Цеље.

Сениорската екипа на ХК Вардар во 1986 година стана првак на Втората лига и автоматски се квалификуваше во Првата лига. За жал, заради административна грешка со членските книшки, ХК Вардар беше дисквалификуван и не стана член на првата хокеарска лига на Југославија.

Тоа што не му успеа на ХК Вардар, му успеа на ХК Скопје. Во периодот од 1987-1989 година таа екипа играше во првата Југословенска лига, се до распадот на Југославија.

1Hokej

Од 1990 па се до 1999 година беше период на непостоење на хокеарската федерација на Македонија. Тогаш на иницијатива на неколку вљубеници на хокејот се направи основачко собрание во просториите на градскиот сојуз на спортови, се избра Претседател Никола Тасев и продолжи традицијата.

Повторно, за жал, во 2002, хокеарската федерација беше избришана од регистерот на спортови во наредните 4 години.

Во 2006 година конечно федерацијата застана на цврсти нозе и почна да собира млади вљубеници на лизгалиштето на Кале, со што повторно се почна од нула.

Федерацијата се обврзува кога ќе се изгради игралиште а партиципира со техничка помош, опрема и организација на екипи од 5-те училишта во околината на тоа прво игралиште за инлајн.

Исто така, на тоа игралиште федерацијата ќе го развива и STREET хокејот, каде што играчите се со патики а имаат опрема исто како за ИНЛЈН хокеј.

 

На прво место

News image

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицкоски пред Заев,

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицко...

Историја

News image

Во Македонија луѓето немаат доверба во туѓите ослободители

МИРОСЛАВ ХУБМАЕР: ВО МАКЕДОНИЈА ЛУЃЕТО НЕМААТ ДОВЕРБА ВО ТУЃИТЕ ОСЛОБОДИТЕЛИ. ТАМУ СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ В...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (20)

Сакаме да потенцираме дека македонските програми биле директен превод (збор за збор) од грчките пр...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДО ВРЕМЕТО НА ФИЛИП II МАКЕДОНСКИ (28)

За жал, она што од Атина било сметано за фер, очигледно било сметано за нефер од Т...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.