Среда, 30 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
КАМЕНОТ ЗБОРУВА: БОг е зБОр А НЕ СЕНОЛИТИЧКАТА „ТРАЈНОСТ“

1drv1

Најстарото дрво во Египет денес се смета дека е во Матариа, поврзано со божествената моќ, Богородица Марија и светата фамилија

Ова толкување на зборовите од речникот составен спрема дешифрирањата на старомакедонскиот јазик на „Каменот од Розета“ (Тентов/Бошевски, МАНУ) е засновано на поетска слобода на авторот на овој мини есеј, под буквата В. Асоцијациите на зборови од речникот на Тентов/Бошевски, во мини есејот вклучуваат современи поими и научна пракса кои се во биотехнолошки оптек, во потрага по вечноста (биомедицина, метилација, сенолитика, 21 век). Текстот е продолжение по А и Б.

В.

27. еВ ... Вее векување на градбата? Лекување од старост, смрт? Улогата на метилација е кај Бог.

28. ИеВ ...  Веат мајсторите маркери за обнова на вечноста? Но Бог е дрвото на животот. Вечност.  

29. Н ИеВ ... Веини. Воини сме - од почва до небо садиме, храниме, градиме. БоГ во нас Е.

30. еВеВ ... Веве. В. Во. Во закон го држиме редот, природата. На четири гео-страни. Бесконечно.

31. Н оТеВеВ ... ВеВеТо Н. Во државата наша: природен мир, среде смртоносен свет. СеМир...  

32. еНеВ ... ВеНе. Вне. Внесе. Создаде. СоТвори. Родителот на Се’ во се’. Раѓа дрвја. Свет живот.

33. еЗеВ ... ВеЗе. Запишува писмо и во Камена Ружа. И во дрвен год. Божји код. Тело небесно.

34. НеЗеВ ... Везен. Напишан - зборот на БоГ. Не натприродни магии на копачи, крадци, гробари.   

35. еЌеВ аН ... Навек. Вечен. За секогаш законот на Се’ во вСелената вселен, и во човеков ген.

36. НьВоКеВ ... Вековен. Ист, а тековен. Математички модел. А гробарите бушат гени, mode RNA.

37. НеВаН ... Навен. Модел направен: Келиите стареат во тела, градби. Но духот е НаВеН за навек.

38. ВВ ... В. Во. ВОвед во внатрешноста. ЈаВуВање од зад ВидуВање. ВО тајни формули: Вечност.                          

39. ооВ ... Вода. Водач во радост – Живот. Во - СпроВодник низ Вода, ВозДух, Земја, Светлина...  

40. оТооВ ... Водата. Водач Сончев. А смртен ВојВода води биотехнолошки војни против смртта!?

41. АооВ ... Воа. Оваа војна за Во(д)а ќе ве води и на други мои тела небесни. Бесмртност барате?

42. ИооВ ... Вои. Овие     строители ќе се рушители ако абортираат остарени келии, со сенолитици. 

43. ооЈооВ ... Овој. Ова тело не е на ѕверови и глувци. НаРод, човек - мој лик и закон е. Што сте?!

44. ьЈооВ ... Вој. Вај. Овој Човек од Горна река е, оној од Долни С’лив. Сите исти садови – слиени.  

45. ооЈооВаН ... НаВојо. На Ваја земја Божја страдањето-смртта очовечуваат. Не генски инжењери.  

46. ьуЃ ооЈооВаН ... НаВојоЃу. На овој Е-Ѓу-пет: Ѓу’л, цвет, прастарите дрвја носат самообнова.

47. ьВ ... В. Вишна. Внатрешна. В’ншна. Староста носи смрт, во коски, мозок. Не плаши се. Бог е.

48. ооЈьВаН ... НаВ’јо. Најврвно. Во тебе – Бог (ре)програмира матични клетки. Стебло за Навек. 

1drv111

И дрвото се регенерира, дава вода и плодови. Но и дрвото не е вечно, како ни матичните клетни во човековото тело. Биоинжењерингот е фарса во потрага по совладување на стареењето на телото и неговото умирање. Бог е Семоќен, Сезнаен Седржател (излечител, Јахова Рафа, יְהֹוָה רָפָא) на трајното, вечно продолжение на духот, душата енергијата, фреквенциите, ткаење на струните на постоењето.

1Marija Emilija KukubajskaМарија Емилија Кукубајска

 

На прво место

News image

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицкоски пред Заев,

Анкетите покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од над 4.2%, и водство на претседателот Мицко...

Историја

News image

Во Македонија луѓето немаат доверба во туѓите ослободители

МИРОСЛАВ ХУБМАЕР: ВО МАКЕДОНИЈА ЛУЃЕТО НЕМААТ ДОВЕРБА ВО ТУЃИТЕ ОСЛОБОДИТЕЛИ. ТАМУ СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ В...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (20)

Сакаме да потенцираме дека македонските програми биле директен превод (збор за збор) од грчките пр...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДО ВРЕМЕТО НА ФИЛИП II МАКЕДОНСКИ (28)

За жал, она што од Атина било сметано за фер, очигледно било сметано за нефер од Т...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.