Петок, 12 Ноември 2021    PDF Печати Е-пошта
Петрушевски: Според резултатите на локални избори оваа Влада го нема легитимитетот да продолжи да владее со Македонија

12.11.20

Петрушевски

„Според резултатите на локални избори оваа Влада го нема легитимитетот да продолжи да владее со оваа држава. Ние имаме 61 потпис и поднесовме иницијатива и не може да биде дискутабилна иницијатива која што е прифатена од претседателот на Собранието на Република Македонија кој што по закон е задолжен да се грижи за уставноста, исправноста и легитимноста на сите документи кои што се поднесуваат како поднесоци во Собранието“, истакна Бране Петрушевски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Петрушевски потсети дека „Економист“ оваа влада ја именуваше како хибриден режим.  Корупцијата не ја измисли ВМРО-ДПМНЕ, корупцијата на оваа Влада го нотираше „Транспаренси Интернешнл“ и ја рангираше Македонија на 111-тото место.

„Кај функционерите на СДСМ преовладува личниот интерес, што ќе добијат, колку министерства ќе добијат, како да поткупат некој пратеник, како да се дограбат до функции, и така го гледаат они поимањето на политиката“, појасни Петрушевски.

Петрушевски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ се здружи во партнерски однос со други политички партии меѓу кои се три албански политички партии со цел да се стави крај на оваа криминална влада која што само нанесе штета на државата и граѓаните.

 

На прво место

News image

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.