Петок, 08 Септември 2023    PDF Печати Е-пошта
Честит 8-ми Септември, Ден на Независноста на Република Македонија

 

На денешен ден го славиме 32риот Ден на независноста на Македонија и истрајноста на нашиот македонски народ.

Македонија мора да остане цврста во својата борба за признавање, почитување и еднаквост меѓу земјите-членки на Европската унија и на глобално ниво.

Како водечка организација за Македонците, Обединетата македонска дијаспора гордо го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија, претставувајќи го македонскиот народ ширум светот.

Денеска им оддаваме почит на жртвите направени во потрагата по слобода и ја потврдуваме нашата посветеност за зачувување на историјата, идентитетот, јазикот и богатото културно наследство на нашата македонска нација.

 

Историја

News image

Учество на Македонците во Романското востание

Почетокот на XIX век за поробените балкански народи означува и почеток на националните борби за осло...

Култура и туризам

News image

ЕДЕН КАМЕН - ЕДНА ЛИРА, Срцето на Марул е црквата Света Мала Богородица

Во марулскиот синор се познати две цркви и девет населби наречени девети марули. Населбите се на пов...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (35)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.