Среда, 19 Февруари 2020   
ЗА СИТЕ НЕВЕРНИ ТОМИ-ИЗМЕЌАРИТЕ ВО СЧУЖБА НА ТУГИ ИНТЕТЕСИ

dardanДардан Венетски

ЗА СИТЕ НЕВЕРНИ ТОМИ-ИЗМЕЌАРИТЕ ВО СЧУЖБА НА ТУГИ ИНТЕТЕСИ

Еден таков пред два дена, на мноштво мои докази за Венетите и нивниот јазик, како и за стелата од Лемно, ми цитира само еден автор кој ги лоцира Венетите во Мала Азија и Апенините, прескокнувајки го овој Мк.полуостров.

За него и за сите оние кои одработуваат за ѓаволот, сакајки да ги избришат врските меѓу древните и денешните Македонци, еве што вели учениот свет за постојбинатна на Венетите (кои се првите Словени):

1.С.МУНСТЕР:- во ,,Космографија универзалис" 1572 год. вели дека Венетите се најстарите жители на Европа, кои дошле од јужните мориња и Балканот.

2.ЕЛЗЕЛТ ФОН САЛФЕЛТ,- Магдебург 1579 год.вели дека Венетите се древен народ кој низ цела Европа дошол од југот од нивната древна престолнина Венеда на Балканот.

3.ЈАН КОЛАР 1843 год.ги нарекува Вендо-Словени. Вели ги има низ цела Европа и на Балканот. Тој понатаму вели дека Елините,Римјаните и Германците се појавиле на историска сцена многу подоцна од Вендо-Словените.

4.СТЈУАРТ ПИГОТ Лондон 1954 год. Вели дека културата на Европа влече корени од југоисточните мориња и Балканот.

5.Г.ДЕВОТО Фиренца 1962 год вели дека Венетите а не Елините беа носители на големата култура во Европа, тие ја донесоа писменоста во Европа...Тие се Прасловените,со истиот јазик,култура и обичаи и ги лоцира на Балканот.

6.ФРАНЦИСКО АПЕНДИН Рим 1806 год вели дека Пелазгите се Прасловените. Тој понатаму вели дека во Египет(во време на Птоломеоте) службениците и војниците зборувале на Словенски јазик.

7.ГРИГОРИУС ДАНКОСКИ 1829 год во,,Хомерус Славицис дијалектика..." документирано го образложува Хомеровиот Пелазгиски јазик како супстрат на Словенските јазици.

8.Истото го вели и ЛУДВИК ФОН ПАСОВ во 1815 год.

9.СИПРИЈАН РОБЕРТ во ,,Ле монд Слав" 1852 год не ги разликува Илирите од Словените, за кои вели дека се од иста колевка, од Пелазгискпто стебло. Ова не е се. Во книгите на П.Тулаев,,Венети", на Р.Пешич,,Го обвинувам молкот" и на П.Поповски ,,Македонија лулка на Европската цивилизација и култура", ке најдете уште стотина сведоштва дека постојбина на Венетите е овој Македонски полуостров, од каде се раселиле по цела Европа. Затоа на стари карти и записи ке најдете:- а) Венедотија на Британските острови. б)Венето во северозападна Франција и северна Италија. в) Вендолина во Швајцарија. Г) Виндија во Германија д) Финците ја нарекуваат Русија Венаја а Естонците Венелаинен. Ѓ) Јадранското море се викало Венетско.

Венетите ке ги најдете и во Мала Азија, на Крит и сите острови. Ајде сега по сето ова нека ми каже некој дека Венети значело дојденци. Нека ми простат сите Јорјици, Питривци, Бранковиќи...не ми пречи да се декларираат како сакаат и од кога сакаат, па и како Македонци.Тоа е нивно право, но во тој случај ке мора.да прифатат дека нивните корени се Венетски(Словенски).

И уште нешто за сите нив. Да се биде коњ или магаре не зависи од желбите, туку од судбината. Се надевам ке го разберат ова.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.