Среда, 01 Јули 2020   
Даум за избори донесен повторно со меѓународен фактор

1 rubin jovanoski

Даум за избори донесен повторно со меѓународен фактор

Само во Република Македонија во последно време пред одредување на датум за изборно соочување за состав на законодавниот дом мора де се користи меѓународен фактор . Па така, по големиот притисок на аболицираниот лидер на СДСМ, бомбашот Зоки Заев, алијас Зоки Поки кој во време на корона криза, која за жал истата сеуште не може да се стави  под контрола во нашата држава, најпрвин инсистираше на брз датум на изборно соочување (5јули) без претходно запазување на основните услови за фер и демократско гласање, а, тоа е: повторно прочистување на избирачкиот список , присуство на меѓународни набљудувачи за време на изборите и пред и над се задолжително донесување на протокол за гласање предложен од комисијата за заразни болести и истиот да биде усвоен со уредба со законска сила усвоен од актуелнава техничка влада.

Зоки Поки инсистираше по секоја цена изборите да се одржат на таргетираниот датум (5 јули). Во електронските и пишаните медиуми бомбашот од Муртино најавуваше дека нема промена на датумот на избори и по цена на изборниот ден да има бојкот на избирачкото право од страна на опозициониот блок предводен од најголемата опозициона партија ВМРО ДПМНЕ.

Потоа го предложи како последен понуден избор 8 јули.

Но, благодарение повторно на меѓународниот фактор, но сега само со телефонски разговор, Зоки Поки омекна во своите предлози и конечно прифати 15 јули (среда), неработен ден да  се одржат вонредните парламентарни избори во Република Македонија. Во оваа прилика не е на одмет да направиме  една ретроспектива за изборните соочувања за сега претходниот законодавен состав.

Имено, уште се свежи сеќавањата од 2016 година кога тогашната опозиција СДСМ упати голем број на барања пред тогашното избрано парламентарно соочување.

Воедни такви околности мораше со спортски жаргон кажано топката да се спушти на земја и со помош нашатл - меѓународната медијација да се договорат условите за фер и демократски услови.

Воедни такви околности мораше со спортски жаргон кажано топката да се спушти на земја и со помош на меѓународна медијација да се договорат условите за фер и демократски услови. По долги преговори се постигна т.н . Пржински договор каде беше потенцирано дека во иднина пред секое изборно соочување на 100 дена пред избори да се формира т.н. пржинска влада (по местото на одржување Пржино) каде техничкиот премиер ќе го предложи моменталната владеачка гарнитура, а за возврат опозицијата да ги добие министерските места за внатрешни работи и труд и социјала и заменички места во финансии, ИЗШВ и во министерството за администрација и информатичко општество. По овој урнек се формира и актуелната техничка влада за спроведување на вонредните парламентарни избори на чело со техничкиот премиер Оливер Спасовски. Но, во минута до 12 сега сеуште актуелниот законодавен дом ( во вонредна состојба) и пред да се самораспушти штанцаше на ангро амандмани во законите за да се оддолжи кон сите засегнати страни кои учествуваа во гласањето за промени на уставното име со т.н. преспански договор со јужниот сосед и договор за добрососедство и соработка со источниот сосед.

Но, од засега познати причини само на Зоки Поки и неговите поданицибеше разрешена Рашела Мизрахи - технички министер за труд и социјала, која беше номинирана. 

Зоки Поки во старт од 5-та брзина се брза за избори каде е 100% сигурен дека ќе го добие изборниот парламентарен натпревар за состав на новиот законодавен дом.

Тој е сигурен дека со големите финансиски задолжувања кај ММФ, Светска Банка и пуштање во оптек на еврообврзница ќе “вбризга“ финансиски средства кај домицилното население, а тој за возврат ќе ги добие нивните гласови.

За жал Зоки Поки овој потег нема да ти успее кај електоратот, кој не може да ги заборави твоите финансиски малверзации каде огромна сума на пари завршуваат во твоите семејни бизниси. Доста е со твојот арамилак од една и продавање на македонските национални интереси од друга страна.

П.С. на крајот отвори ја душата и кажи за 2-та предавнички договори го набилда твоето финансиско салдо. Само да те потсетам во сега далечната 1999 година Циле за признавањето на Тајван си наплати дебело но, за жал од тој колач бериќет имаа само тогашните членови пред се на сега непостоечкиот политички субјект Демократска алтернатива.

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.