Среда, 17 Февруари 2021   
Тане Маркоски: Вистинскиот ВМРО-вец знае како да добива

1a 73

Неколку “загрижени СПАСУВАЧИ“, кои беа на високи функции во државава и во ВМРО-ДПМНЕ, се прикажаа како многу загрижени за ВМРО-ДПМНЕ. Но, всушност, целокупната нивна активност е насочена против дискредитација и јавна бламажа на високото раководство на ВМРО – ДПМНЕ и, кон сите лојални членови во Партијата.

a 1

Се разбира, на прво место, според нив, тоа е од Христијан Мицкоски, кој беше легитимно избран на вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово и кој има огромна поддршка од членството и од НАС ОСНОВАЧИТЕ - Унија на ВЕТЕРАНИ на Партијата.

1a 31
 
Најавата за свикување на нелегитимен вонреден Конгрес од страна на лица кои или се исклучени или не се членови на ВМРО е обид за спас на Заев, кој тоне.
 
Таканаречените иницијатори за вонреден Конгрес, кои сите се дебело нафатирани и искомпромитиран не најдоа за сходно да го обвинат Заев за предавствата на Македонија, за промената на името, продажбата на историјата и идентитетот, но бараат смена на Мицкоски кој го брани македонизмот.
 
Поранешни сопартијци, нели ви кажавме кога пристапивте во ВМРО-ДПМНЕ, и кога ни се колневте дека ќе ги браните интересите на ВМРО и Македонија, дека не смеете да отстапите! А вие што велевте? - Дека ако некогаш се огрешите веднаш да бидете казнети од организацијата!
Вие не само што се огрешивте, туку и сите не предадовте! Ја предадовте партијата, која ви овозможи да направите име и презиме во општеството, па со тоа влијание кое го имате стекнато преку ВМРО-ДПМНЕ сега да се пазарите и да тргувате за личен профит и интерес, против интересите на ВМРО и Македонија.
 
ВМРО-ДПМНЕ многу пати во минатото било напаѓано од поранешни функционери кои кога се огрешиле пред законот и партијата, ја напаѓале партијата, со цел да ја преземат за своја лична заштита, никогаш тоа не успеало, затоа што ВМРО-ДПМНЕ се членовите на партијата, а тие не сакаат криминалци и превртливи, тие се чесни луѓе на кои Македонија им е пред се и над се.
ВМРО-ДПМНЕ е водено од идејата на историското ВМРО, света идеја за правда, слобода и еднаквост, идеја која во срцето ја носи Македонија, идеја која не може да биде извалкана од лицата кои ја поганија Македонија, нејзиното име и чест.
 
Водењето партија не е исто како и водењето на хотели и фирми. За водење на партија треба чест, достоинство и интегритет, а за второто способност за пазарлук. На државата не и требаат пазарџии, туку патриоти.
 
Да бидеш ВМРО значи да се биде верен на идејата и кога си на власт и кога си во опозиција, нели така ветивте. Иницијатива за вонреден конгрес не е ниту правна ниту статутарна. Значи они ќе си прават некоја приватна забава

Затоа НИЕ ОСНОВАЧИТЕ - ВЕТЕРАНИТЕ на ВМРО-ДПМНЕ на овие самонаречени “СПАСУВАЧИ“ им порачуваме: Држете се подалеку од ВМРО-ДПМНЕ и од легитимно избраниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски!

Секому треба да му биде јасно за навек, ВМРО-ДПМНЕ не  е само политичка партија, туку, самото име ВМРО е иде­о­ло­ги­ја.

ВМРО е бра­­ни­кот на Македонштината, на државата, на историјата, на културата, на јазикот итн.

Вистинскиот ВМРО-вец знае како да добива и како да губи.

СЕ ЗА ВМРО-ДПМНЕ!

СЕ ЗА МАКЕДОНИЈА!

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.