Среда, 23 Септември 2020   
Александар Џеповски: Колку стотици илјади години е стара Македонија?

1Dzeposki

Александар Џеповски: Колку стотици илјади години е стара Македонија?

Еден ден Господ ќе каже точно колку, но пред Тој да каже, треба ние да се бориме да дознаеме. 

Библијата не учи дека првите луѓе биле Адам и Ева па после осум колена или генерации се јавува Ное и со еден збор животот започнал пред 10000 години. 

Една работа е збунувачка што скелет од човек стар 400 000 години е пронајден во Македонија и да не се наруши сета теорија, мистичност и вложен бизнис на Хазарите, сето тоа се крие  и не смее никој да го истакне во јавност. 

Белата раса се нарекувала до пред 200 години Македонска раса, имаме Бела или Пела, па Била Зора или Бела Зора, Беломорие или Беломорска Македонија. Последниве десетици години глобалистите се борат против белите луѓе или раса, а ете и Оскар добива годинава филм во кој белата раса е прикажана како убици на другите раси иако ситуацијата е обратна. 

Познато е дека крвната група нулта негатив се смета дека не е нормална човечка крвна група од нашата планета, туку од друга планета, но јас како носител на оваа група и во име на тие што ја имаат, горди сме да кажеме дека е тоа Македонска крвна група.

Македонската цивилизација е толку голема што Македонците и во Антиката јаделе со прибори за јадење како вилушки, лажици и ножеви а во Европа јаделе со раце и зачини како сол биле забранети, па кој јадел со зачини и мирудии биле прогласувани за вештери и вештерки и ги убивале се така до 18 век. 

Празнината од пред 400 000 години до денес на територијата на Македонија е предизвик и треба да ја бараме и испитуваме со посебна гордост и на тој начин да им докажеме на сите кои сме и што сме иако денешната ситуација е многу тажна и трагична. 

Наше е да веруваме, да се соземеме и да истраеме во оваа хаотична ситуација и лоша сегашност. САМО ВЕРБАТА ВО САМИТЕ СЕБЕ И БОГА Е КЛУЧОТ И УСПЕХОТ НА СИТЕ НАС И МИСТЕРИЈАТА НАРЕЧЕНА МАКЕДОНИЈА СТАРА 400 000 ГОДИНИ. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Полувековно новинарско творештво сублимирано во монографија

Деновиве од печат излезе монографијата „Погледи на времето“ на Киро Кипроски, доајен на маке...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.