Среда, 23 Декември 2020   
Говор на омраза на момчето од Муртино во градот херој Прилеп

1 rubin jovanoskiРубинчо Видое Јованоски

Аболицираниот лидер на СДСМ, а воедно актуелен премиер на Република Македонија, момчето од Муртино Зоран Заев на покана на таткото на градот под Марковите Кули, восочната личност Илија Јованоски го посети градот херој, градот на непокорот Прилеп.

Во време кога во Прилеп актуелен проблем е со тутунопроизводителите кои бараат од владата повисока цена при откупот на жолтото злато, предавникот на македонските национални интереси, бомбашот Зоран Заев со градоначалникот Јованоски најде за “сходно“ да го пушти во употреба новиот булевар во градот под Марковите Кули.

Во оваа прилика се прашувам зошто во време на Ковид 19 се вложија огромни финансиски средства за да се реконструира и направи новата сообраќајна артерија во Прилеп.

Подобро ќе беше тие финансиски средства на бидат наменски употребени  за медицински цели во борбата против подлата вирусна болест Ковид 19. Само за потсетување градот Прилеп високо котира според статистичките катадневни резултати на број на заразени и починати лица.

Зоран Заев не пропушти прилика во градот херој Прилеп на спомен обележјата каде пишува бугарски фашистички окупатор, зборот бугарски во буквална смисла на зборот да се “избрише“ да не постои.

Заев доволно беше да го посети Участакот во Прилеп кога во сега далечна6та 1941 година партизанските одреди со пушка во рака, ја започнаа борбата против бугарскиот фашистички окупатор, кој истиот за време на војната има има направено “злодела“ по домицилното прилепско население.

Потврда за тоа е Могилата на непобедените каде почиваат голем број на прилепчани кои во борбата со “бугарите“, го далењ својот живот за слобода на независна Република Македонија.

Зоки не треба да држи говори по тоа прашање во градот херој Прилеп.

Зоки во Прилеп под итно треба да се реши проблемот со откупната цена на тутунот и продажба на загубарот за воена опрема Еурокомпозит 11 Октомври.

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија

од Прилеп

 

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.