Среда, 23 Декември 2020   
Петтоколонашите во власта ги уништуваат македонските национални институции

1ab Свекрва

На 10. мај 1933 година, во Германија беа запалени голем број книги. Пред очите на маса народ, националсоцијалистите запалија десетици илјади книги на „неподобни“ автори. Нацистите го организирале ова прво јавно горење на книгите бидејќи наводно тие не одговарале на германскиот дух.

Денес во 21 век, не цел век потоа, наводно бидејќи не одговарале на вистината, каква ја бараат соседите, македонските социјалдемократи сакаат да ги остранат спомениците од проектот Скопје 2014, како и предлог да се отстрани предметот историја од основното образование, така што истиот да се спои со географија во предмет општествени науки. Тоа е исто како да ја запалиш македонската историја, да уништиш илјадници книги кои говорат за македонската вистина, само затоа бидејќи не се во духот на вистината на соседите.

Со цел да се спроведе активноста за денационализација на македонскиот народ, полека но сигурно петтоколонашите во власта ги уништуваат македонските национални институции, а секој интелектуалец или било кој поединец кој ќе им се спротивстави во нивната намера е изложен на страшни присоци и напади.

Имено, до неодамна, единствено во Република Македонија, Македонецот можеше слободно да го изрази своето национално чувство, да каже дека е Македонец, да говори на својот мајчин јазик, да има своја историја, култура, традиција, се она што го прави македонскиот идентитет.  

За разлика од овде, во Пиринска и Егејска Македонија македонскиот народ беше изложен на присилна асимилација од страна на Бугарија и Грција, кои имаа за цел да го уништат македонскиот народ или да го иселат.

Социјалдемократите предводени од Зоран Заев со договорот со Грција го сменија името на земјата, се откажаа од Македонците во Егејскиот дел на Македонија и од античката историја, а  сега со договорот за пријателство со Бугарија сакаат да се откажат од историјата, од средновековието па се до 1944 година кога на 2 август 1944 година беа поставени темелите на современата македонска држава.

По заканата со вето од страна на Бугарија, доколку Македонците не прифатат дека имаат бугарски корени, заедничка историја и дека македонскиот јазик бил впрочем западнобугарски дијалект, сегашната власт во Скопје се спрема на уште еден купопродажен чин – членство во ЕУ во замена за бришење на историјата.

Едноставно постои предлог историјата да се укине како посебен предмет и да се групира со географија во предмет општествени науки, се со цел на барање на соседите, да се избришат корените на Македонците. 

При разработена шема социјалдемократите не застануваат тука. На тој пат на бришење на колективната меморија кај македонскиот народ, откако беше остранета Македонската ениклопедија на МАНУ од 2009 година од јавноста, сега треба да се отстранат и спомениците од проектот Скопје 2014, учебниците по историја и господ знае уште што.

Едноставно тие за да успеат во својата денационализаторска и пробугарска политики се служат со сите орудија, научни, културни и црковни институции. Засега за среќа, најголем дел од институциите им се спротивставуваат на намерите на власта.

Оттука, сегашниот македонски премиер Зоран Заев, треба да ги преиспита своите ставови. Доколку остане на она што го направи со Грција, а сега се обидува да го направи со Бугарија тогаш може да биде само добар Грк или добар Бугарин, но никако и добар Македонец. 

Оставка на Заев веднаш, слобода на народот!

 

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.