Среда, 24 Февруари 2021   
Александар Џеповски: Бугарските цареви и царства се научна фантазија

1Dzeposki Александар Џеповски

Нивните лаги и манипулации се перверзија на човештвото за повраќање. 

Секое царсвтво па и она " фамозното " на Аспарух од 681 мора да има своја подлога, причина и благоспов од некого. 

Ниту Ханови, ниту Кубрати со Аспаруховци имале врска со православието кое тогаш беше во голем замав низ Европа па 

се така до Русија, како и со старо ( македонски ) словенски јазик, глаголица, кирилица, училишта, просвета, правда ... 

Секое едно царство морале да имаат благослов и не можело кому ќе му текне да си прави царство па да било во 

прашање и свети Аспарух од свети Татаристан. За кратко време таквите би биле истребени без шанса за повраток. 

Можело само во еден случај ако Татаристан се проширил да речеме како царство ( а не биле ) до Охрид. Првата зима од 

окупацијата и да имало милион Татарски војници би биле убиени од поробените царства или би умреле од глад. 

Зимно време до 19 век е тешко за минување од Татаристан до Бугарија а летно време да го поминеш Дунав со цевки за 

дишење е исто така фантазија. Кутрите денешни Бугари создадени 1878 набројуваат десетици цареви и приказни за деца. 

Многу чуден народ се Бугарите, плачат на туѓи гробови кои ги прогласуваат за нивни а со тоа и историјата и делата нивни 

ги слават како дел од нив, како и денешните песни на Војо Стојановски, Јонче Христовски и многу други ете за нивни песни. 

ЦАРСТВАТА СЕ ДАВААТ ОД БОГА А НЕ НА СЕКОЈ ЕДЕН АЈВАН КОГА ЌЕ МУ ТЕКНЕ. МАКЕДОНИЈА Е БОЖЈА ЗЕМЈА И СО ГОЛЕМ 

БЛАГОСЛОВ ОД БОГА И ЗАТОА ЦАРСТВОТО МАКЕДОНСКО Е СВЕТА БОЖЈА МИСИЈА. ИЗМИСЛИЦИ СЕ РИМСКОТО, ВИЗАНТИСКОТО 

И СЕКОЕ ЦАРСТВО ПОСЛЕ МАКЕДОНИЈА И САМО РУСКОТО Е НАСЛЕДНИЧКО НА МАКЕДОНСКОТО ДОДЕКА ДА СЕ ОБНОВИ ОД БОГА 

ПОВТОРНО И ЗА ВЕК И ВЕКОВИ 

АМИН !!!

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.