Среда, 07 Април 2021   
Семакедонски мирен протест под слоганот “Демократија во Македонија и Слобода на уставобранителите!“

169252076 10223546912275645 5271845223699944681 n

Свекрва

- По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, Македонците во светот и татковината, македонските заедници и организации од Европа, Канада, САД и Австралија, единствени и обединети, на 25 април 2021 година (недела) во Скопје организираат Семакедонски мирен протест под слоганот “Демократија во Македонија и Слобода на уставобранителите!“

Порано судбината на македонскиот народ беше решавана без негово учество, денес судбината е во негови раце.

Денес на македонскиот народ во земјата му е потребна иста таква поддршка од својата дијаспора каква што ја доби во деведесеттите години кога Македонија се осамостои и кога ги правеше првите чекори како самостојна и независна држава на меѓународната сцена.

Ова е време кога македонската дијаспора треба да тргне по стапките на своите претци. Токму сега е вистинскиот момент кога нашите браќа и сестри треба да го дадат својот допринос за Македонија.

- Света должност на секој Македонец е да ја чува својата татковина, зошто тој нема резервна!

- Света должност на секој Македонец е да го чува македонското име, идентитет и јазик!

- Света должност на секој Македонец е да се грижи Македонија да не исчезне од картата на светот!

- Света должност на секој Македонец е да се грижи за македонскиот народ како дома така и во дијаспората, во егејска и пиринска Македонија!

- Света должност е да се чува аманетот на нашите претци!

Семакедонскиот протест на 25 април 2021 година (недела) во Скопје, почнува пред Владата во 11.00 часот.
Маршот од пред Владата тргнува во 12 часот по булевар “Даме Груев“, Булевар “Димитрие Чуповски“, Булевар “11 Октомври“, до Собранието на Македонија во 13 часот.
Семакедонскиот Народен протест пред Собранието ќе трае до 15 часот.

Бог да ја чува Библиска Македонија, Амин!

169565802 10223546912515651 530173281304256627 n

Повик за протест: https://mn.mk/aktuelno/19567-Bobi-Temelkov--SEMAKEDONSKI-NARODEN-PROTEST-NA-MAKEDONCITE-VO-SVETOT-I-VO-TATKOVINATA

 

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.