Среда, 28 Април 2021   
ОМД ги поздравува и подржува активностите за ослободување на неправедно осудените за протестите од 27 Април
OMD
 
ОМД ги поздравува и подржува активностите за ослободување на неправедно осудените за протестите од 27 Април 2017
 

Протестите кои доведоа до немилите настани во Собранието на Република Македонија од 27 Април 2017 имаат длабока политичка позадина која сега после пет години е недвосмислено јасна. 

1omd123

Неоснованите обвиненија за тероризам и селективните помилувања кои ги следеа мотивирани од долна политичка агенда, се црна дамка врз владеењето на правото и се директен напад врз универзалните демократски и морални вредности. Правда за неосновано обвинение за тероризам морa да дојде час побргу бидејќи е неопходно за запирање на длабоките поделби во македонското општество и за враќањето на довербата во институциите и демократските принципи. 

ОМД, со загриженост, го следи селективниот однос на евроатланските партнери и негирањето на постоење на политички затвореници во Македонија.

Масовниот протест во Скопје е почеток на еден процес кој мора да кулминира со враќање на правдата, достоинство и разумот во македонското општество. Процес кој има целосна подршка од Обединета Македонската Дијаспора. 

 

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.