Среда, 05 Мај 2021   
Александар Џеповски : Македонците и Бугарите имаат една работа нешто заедничко

1Dzeposki Александар Џеповски

Не е мала работа и е преголемо нешто од кое враќање нема. 

Тоа е Македонскиот народ гонет од Беломпорска и Врадарска Македонија од сите душмани, окупатори и аскерот се разбира. 

Сите егзодуси во неколку етапи последниве 100 години се докумнетирани со слики, филмови и пишани документи, можеме само да замислиме како истите работи се одвивале векови наназад. Територијата на денешна Бугарија е само од 1878 па 

наваму создадена и големите сили кои ја создадоа и наредуваа да ги прима бегалците Македонци кои беа упатувани кон Македонскиот дел - Пирин. 

Светот знае дека Тракија која е Македонска провинција или кралство како Пелагонија, Пеонија, Тесалија, Епир, Илирија ... заедно со Пирин и Мизија се фузирани во една нова држава по теркот на новите светски владетели и империјалисти која 

ја нарекуваат Бугарија, како предходно Грција во 1831, Албанија во 1913 и така сето тоа на штета на истиот Македонски народ и држава, остатоток од Царска Мкаедонија со славни Цареви и непобедлива историја. 

Точно е тоа дека имаме нешто заедничко со Бугарите а тоа е Македонскиот народ раселен наоколу и ставен под јаже да се самозаборави и ментално трансформира во било што само да не остане и да не се чувствува како Македонски народ и дел 

од славните Филип и Александар како и фамилијарната лоза на Јаван, внук на Дедо Ное. Во Бугарија најдоа мир да не бидат малтретирани и убивани но психолошки ете до денес и којзнае до кога се малтретирани да се мислат дека се Бугари или пак 

македонски бугари па дури најсмешото ете како и бугарски македонци. 

Бугарски народ во Македонија нема иако официјално се измислени во 1878 и само во два три наврати, за кратко, Бугарите како сојузници на нивните создаватели се јавуваат како окупатори кои пљачкаа непроценливи богатства од богата историја и црквите низ Македонија.

Имаат само стотици фалсификати направено и оставено во Македонија како на пример Битолската плоча но џабе им е сето тоа како и сите негирања затоа што светот не јаде слама како што истакнува Таљат. 

СО ГОЛЕМА ПОЧИТ КОН БУГАРИЈА, АМА БЕЗ МАКЕДОНЦИ НЕМА БУГАРИ, ИСТО ТАКА И БЕЗ МАКЕДОНЦИ НЕМА ГРЦИ И СЕ РАЗБИРА БЕЗ МАКЕДОНЦИ НЕМА НИ АЛБАНЦИ.

ГОСПОД ЌЕ КАЖЕ ЕДЕН ДЕН ЗА ТОА И СЕ ОЧЕКУВА НАЈСКОРО СО ПАДОТ НА ЗАЕВ 

И СДС, СПОРЕД НОСТРАДАМУС И БАБА ВАНЃА, КОГА СЕ ОЧЕКУВА НАСЛЕДНИКОТ ДА ЈА ИСПРАВИ И ЗАЦВРСТИ ГОРДО МАКЕДОНИЈА. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Александар Пандов : Патетично звучи лажењето на Заев од сликата со авионот пред три години

Од сликата во авионот пред три години, до денешните изјави за некаква можност, патетични се веќе...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.