Среда, 02 Јуни 2021   
Рубинчо Видое Јованоски : Перење на пари со хуманитарен предзнак на хуманитарни вакцини

1 rubin jovanoski

Во време кога сите земји на земјината топка најавуваа вакцини обезбедени од производители а кредитирани и лиценцирани од СЗО, за жал, нашата извршна власт меѓу последните во светот ги набави и воедно ги доби вакцините.

Во последните лиферувани информации во електронските печатените медиуми излезе во јавноста информација дека нашата извршна власт на чело со "алчната личност за пари", лицето со иницијали З.З. и министерот за здравство Филипче ја потврдија информацијата дека уплатиле фрапантни 7.8 милиони долари на посредничка фантом фирма од Хонг Конг за набавка на 200 000 вакцини од кинески синофарм. За жал, фирмата што посредувала испаднала од игра и следствено на тоа, парите биле вратени во нашата земја.

Во тоа време извршната власт беше "во бунило" и секој ден и на секој брифинг со новинарите најавуваа дека вакцините се на пат и дека доминицилното население може да се подготвува за вакцинација.

Иронијата да биде голема, вакцините биле на пат, од северниот сосед хуманитарно добиени приближно 8 илјади дози.

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ нагласи дека вакцините не треба да се платат, но Зајчето не сака милостини и нагласи дека вакцините ќе бидат платени од македонскиот буџет. Со тоа вакцинирањето почна во Македонија, но, северниот сосед направи уште еден хуманитарен потег за нас, а тоа беше вакцинирање на нашите граѓани во Врање и Ниш.

Извршната власт на Република Македонија на чело со лицето З.З. во знак на благодарност ги отвара патарините за српските сограѓани од 15 јуни до 15 август оваа година на патарините до јужниот сосед Грција, а со исклучок на македонската дестинација Охрид.

Но Зајчето со секој потег сака да "испере" пари, па така на српските граѓани ќе му се делат картички кои треба да ги приложат на македонските патарини. За таа цел, Владата на Република Македонија ќе издвои 2.8 милиони евра кои наводно наменски ќе биле употребени за јавното претпријатие кое стопанисува со сообраќајната инфраструктура во нашата земја.

Во оваа прилика се поставува прашањето зошто за 8 илјади донирани вакцини од Република Србија од една да компензираме со банални картички со 2.8 милиони од друга страна. Едноставно може да се донесе уредба со приложување на идентификациона документација: пасош, возачка дозвола или лична карта, уште на граничниот премин и следствено на тоа да се пропуштат српските граѓани слободно и без финансиски средства да се движат по македонските патишта.

2.8 милиони евра е добро да се употребат во набавка на нови вакцини од една или вбризгување на истите во Јавниот долг кој досега забревтано се движи од 65-70% од друга страна.

Дипл.екк. Рубинчо Видое Јованоски

Новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

News image

Александар Пандов : Патетично звучи лажењето на Заев од сликата со авионот пред три години

Од сликата во авионот пред три години, до денешните изјави за некаква можност, патетични се веќе...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.