Среда, 11 Мај 2022   
Рубинчо Видое Јованоски : Потег за поздравување

1 rubin jovanoski

Новиот градоначалник во градот под МАрковите Кули, Д-р Борче Јовчески кој потекнува од политичката гарнитура на ВМРО ДПМНЕ само по 6 месеци од своето работење направи потег кој секој совесен граѓанин даде позитивна оценка.

Имено, пред неколку години наназад сега повтрорно актуелната опозиција на СДСМ во градот херој Прилеп протестираше под слоганот “Нема правда нема мир“.

До тука, работата е во ред, кога во една демократска држава една политичка провиниенција која е незадоволна од работењето од актуелната тогашна позиција било тоа да се работи за централно или локално ниво може да протестира на еден културен и цивилизацискин начин во институциите на системот или во крајна мерка на улица.

Па така, тогашните локални опозиционери обоени во плаво во градот под марковите кули, истите со јајца и мрсни бои го извалкаа екстериерот на еден од поубавите згради на локални самоуправи градена во океански тип не само во Македонија него и надвор од нашите граници. Па така, прилепчани на чело со ревносниот градоначалник Борче јовчески кој е по вокација лекар ортопед – трауматолог со вработените од локјалната самоуправа и поголем број на членови на ВМРО ДПМНЕ со разни хигиенски средства се обидоа да го вратат некогашниот убав екстериер на локалната самоуправа во градот херој Прилеп.

Но, жално на оваа локација не зедоа тогашните шарени револуционери на чело со прилепските ако така можат да се наречат социјал демократи.

Рубинчо Видое Јованоски

Новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.