Понеделник, 16 Мај 2022   
Д-р Петар Поповски : Путин и Русија "и забодеа нож во грб" на Македонија

558651 Д-р Петар Поповски

Руската наука, особено нејзината црковна наука, треба да се срами во лицето на светот, бидејќи со овој негаторски акт кон Охридската Патријаршија Македонија Прва, се КОМПРОМИТИРА СЕБЕ СИ ЗА СВОЈАТА НЕУКОСТ. Имено, игнорирајќи ја руската објективна наука, не сака да признае дека СКОРО СЕДУМ СТОЛЕТИЈА РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА БИЛА ПОД ЈУРИСДИКЦИЈА НА ОХРИДСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА МАКЕДОНИЈА ПРВВА.

2807232

Во поново време Западот ја именува како "ЈУСТИНИЈАНОВА", што е наполно погрешно, со тенденција да се избрише името "МАКЕДОНИЈА". За српската и да не зборуваме. Таа Црква, пак, била 1300-та години под јурисдикција на Охрид. Срамно и недолично од Константинопол (Истанбил) и од Москва е тоа што, НЕ СЕ СПОМЕНУВА ДЕКА ОХРИДСКАТА ПАТРИЈАРШУЈА, КАКО АПОСТОЛСКА ЦРКВА ЗА РАЗЛИКА ОД СИТЕ НИВ, БИЛА МАКЕДОНСКА, која во сите црковни акти е нарекувана "МАКЕДОНИЈА ПРВА".

Тоа е научно-историски факт, кој и Господ не може да го промени и избрише, а камо ли црковните хули-недостојници од Истанбул и Москва.

Скоро 700-ни години диецезата на ОХРИДСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА МАКЕДОНИЈА ПРВА СЕ ПРОСТОРАЛА ОД МАЛТА НА ЗАПАД, ДО ВЛАДИВОСТОК И КАМЧАТКА НА ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК ВО РУСИЈА. Освен на Малта, своја епархија имала и во срцето на Ватикан, во Јужна Италија и Сицилија, во Западна Матија (денешна Албанија), Рашка (Србија), Паристрија (Бугарија), Мизија (Романија), Галиција (Молдавија) и Русија. Историјата на светот се прекројувала и се прекројува во полза на една или друга нација, меѓутоа во милијардите научни трудови, истории и енциклопедии ВИСТИНАТА ОСТАНУВА ЗА ВЕЧНИ ВРЕМИЊА. Тоа треба да го имаат на ум сите фалсификатори на екзактната историска вистина

 

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.