Среда, 01 Ноември 2023   
Александар Џепповски: Папата кажа имало Македонци и во 17 век - со кој фалсификат Бугарите ќе одговорат?

1Dzepovski1 Александар Џепповски

Уште одма на почеток да разјасниме едно нешто, не се радуваме на тоа што Папата кажува дека има Македонци во 17 век ... знаеме сите и не е некоја генијалност од кога постојат Македонците и Македонија  ( илјадници години пред Христос ) туку многу слатка работа е другата страна што ги поткрепува со фашизам да им плесне така некое шамарче за освестување. 

Најглупавата татарска теорија божем Титио во 1945 ја создал Македонската нација и азбука автоматски ги прави Бугарите мизерни до коска и најголеми лузери во 21 век.

Изјавата на Папата не е случајна и секогаш доаѓа така инкогнито еднаш годишно поради барање леб преку погача од Бугарската страна, само некако медиумите се така ептен срамежливи. 

Има ли смисла последниве сто и кусур години само едно те исто да се трубат глупости, расправање и оправдана омраза (се разбира од наша страна) во докажување на нешто што е јасно како ден? Како е можно некој тврдоглаво да се убедува себеси а воедно и цел свет дека другиот е нешто или било што само не Македонец, дали Македонија постоела и да сервираат по нивни терк и кеиф сензитивни икони како име, историја, јазик, црква, историски личности ??? 

Затоа му пука филм на Папата а се разбира и именувањето на Свети Кирил и Методи во нешто што немало  такво нешто и не постоело во нивно време ни во сон па се така до таа пуста 1878 кога Русија во Сан Стефано за прв создава кнежество со име Бугарија.

Знае Папата, знаеме Ние, знаат и тие воедно и сите ама со пусти штампани пари од Јенките и продавачи на опојни супстанци како Бојко се случува ова што се случува од пусти инат и замагленост само со надеж Македонија да ја елиминираат.

АРНО АМА НЕКАКО НЕ ИМ ОДИ, ДАЛИ ГОРНИОТ ИМ ГИ ЗАМРСУВА СМЕТКИТЕ? ДАЈ БОЖЕ И ДА СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА СЕИРОТ ИМ ЗАПОЧНА СО ПАПАТА. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.