Среда, 15 Ноември 2023   
Александар Џеповски: Бугарија да ти се викала Бурџан од 10 до 13 век...машала!
 

1Dzepovski1

Александар Џеповски

Александар Џеповски: Бугарија да ти се викала Бурџан од 10 до 13 век...машала!

Деновиве ми се појави информација на интернет ископана од нафталин научна книга издадена од Рајна Заимова во 2000 година издадена токму во Софија " Арапски извори за Бугарија - христоманија ". 

Во оваа книга која е поткрепена со извори од Арапските хроничари современици од 10 до 13 век јасно како ден се кажува дека Бугарија се викала  Бурџан во ханството Бурџан во таканаречено Туркинско ханство - Дунавска Бугарија која се простирала некаде околу Дунав пред залезот во Црно Море но никако во денешните граници. Се спомнуваат Саклабите по арапски или Словени по наше и тоа како посебен етнос но Турко Татарите вистинските Бугари како посебно НЕПИСМЕНО племе и не преставуваат етнос ниту пак имале нешто заедничко со писменост и религија со Словените (читај Македонци). 

Па сега драги наши „браќа“ Бугари , сеедно , како тоа вие некого сте описмениле, па сте имале две бугарски царства во време од 1300 години, па ете дури Кирил и Методи станале Турци по ваша логика?

СИТЕ ВАШИ ЛАГИ, ГЛУПОСТИ И ФАЛСИФИКАТИ ИЗЛЕГОА НА ПОВРШИНА И БАРАЈТЕ ЈАЖИЊА КОЛЕКТИВНО ДА СЕ ОБЕСИТЕ. Вие не заслужувате после ова повеќе да живеете и една секунда!!! 

Целата оваа трагикомедија немаше да се одвива ако не беа Ватикан и Германија и да им даваат крилја на овие диви разбојници кои знаат само безобразно да крадат и да се нарекуваат Бугари а за жал да не вплеткуваат и Нас иако се тиа составени од многу Македонци бегалци барајќи засолниште од аскерските зулуми. 

Календар на Илинденската организација, Софија, 1923 година.

3Svekr1

Зошто на календарот на Илинденската Организација со слика не се претставени Бугарските Цареви од Првото, Второто и Третото Бугарско Царство: Аспарух, Богорис, Симеон, Асан,
Чака, Борис?

По редослед:

1- Александар Македонски
2- Свети Кирил и Методиј,
3- Свети Климент,
4- Цар Самоил,
5- Крале Марко,
6- Трајко Китанчев,
7- Гоце Делчев,
8- Дамјан Груев,
9- Борис Сарафов,
10- Атанас Јанков.

На долниот дел од календарот стои натпис: "Не се гаси тоа што не се гасне"
Со кого се идентификувале Илинденците?

КАКО И ДА Е ГОСПОД ПОЛЕКА АМА СО УСУЛ ИМ ГИ ОТКРИВА НЕЧИСТИТЕ ЗАДНИЦИ ПА СМРДИ ЛИ СМРДИ СЕ ТАКА ДО ЦРНО МОРЕ.

ИЗЛЕЗЕ НА ВИДЕЛИНА ЧИСТОТАТА НАРЕЧЕНА МАКЕДОНИЈА И САМО МАКЕДОНЦИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПОЛУСОТРОВ ЗА ВЕК И ВЕКОВИ АМИН !!!

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.