Историја
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Македонците не се изгубиле од лицето на земјата - Одговор од Димитар Македонски на Петко Славејков

dimitar-makedonski-240 „Македонците не се изгубиле од лицето на земјата, како што си дозволуваат некои да велат, зашто, доколку  што знаеме ние, тие  не згрешиле некогаш, па да зине земјата и да ги голтне...”

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Од разговорот на Сталин со Кардељ и Шубашиќ

stalin

 

Сталин: „Со Бугарија треба да се забрза процесот на (создавање) федеративна заедница”.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Средба и разговор на Гоце Делчев со генералот Данаил Николаев- Февруари 1896

G_Delchev-240Значи вие, младичок, сметате дека македонското население е способно да се бори, да подига револуција? Детски работи прикажувате, вие, момек! Тоа е ропско население. Вашите планови јас не можам да ги прифатам, ниту сакам да ги слушам.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:13   
Струмички конгрес од 1904

strumicki-kongres-240Струмички конгрес од 1904 година е конгрес на Струмичкиот револуционерен округ прв окружен конгрес од многуте одржани по Илинденското востание на кој биле разгледувани голем број на прашања од кој најважно секако била идната дејност на самата Организација.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:01   
Царот Персеј - живот, дело и борба за Македонија (2 дел)

persej

Царскиот пат по кој Персеј со целото царско семејство и највидните Македонци бил однесен и погубен во Рим, не го граделе римските војски, тој си постоел како пат на фалангата и се` уште постои во Македонија и во светот каде што патувал, војувал и стигнал Александар Македонски. Еве како Полибие на стр. 496/ II книга го опишува царскиот пат: „Од Аполонија и Епидамен оди низ Лихнид, и Пилон преку планината Борунд, па низ Хераклеа и Линкестида, Еорда и кон Едеса, Пела, Тесалоника, Хипсана, Перинт, Визант“- тоа е всушност македонската држава на Персеј. Патот продолжувал од Визант до Троја, Нинива, Персепол, Суза и оттука до Авганистан, Пакистан, Индија, патот го граделе Македонците од фалангата на Александар Македонски. Подоцна тој македонски пат е наречен “патот на свилата” или патот на Марко Поло. Кина, Индија, Јапонја заради тој пат ги знаат и ги почитуваат Македонците и државата Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:00   
Македонците и мечот

Anger_of_Achilles-240Мечот (lat. "gladius","ensis","spatha"; engl. "sword"; franc. "glaive", "epee"; ital. "spada"; germ. "Schwert, "Degen"; рус. "меч") е сечно и бодежно ладно оружје на пешадинците и коњаниците.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:04   
Филип II (2 дел)

filip-vtori-makedonski-240Мораме да наброиме повеќе автори што оставиле градиво за познатите пет автори што ги искористиле изворните текстови, со многу преправки, посебно со преводите кај Аријан, Руф, Плутах, Диодор и други.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:03   
Политичка платформа на Македонското национално ослободително движење - (Торонто, 20 октомври 1972 година)

zakletvaНАЦИОНАЛНО ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА  ВО САМОСТОЈНА  МАКЕДОНСКА  ДРЖАВА

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:02   
Македонскиот научен институт до НОФ на Македонија (7 март 1945 година)

nofМАКЕДОНИЈА  ДУХОВНО-ГЕОГРАФСКИ, ПОЛИТИЧКИ, ЕКОНОМСКИ И НАЦИОНАЛНО  Е  ЕДНА И НЕДЕЛИВА ЦЕЛИНА

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:01   
Царот Персеј - живот, дело и борба за Македонија (1 дел)

persejПерсеј се раѓа 213 г. од татко Филип V и мајка Поликратија. Во 179 г. стапува на престолот, а во 168 г. е заробен и одведен во Рим заедно со царицата Лаодика (ќерка на Селевк IV) и трите деца Филип, Александар и Лариса. Целото македонско царско семејство го завршува животот во Рим како робови. Не се знае точниот датум на смртта на Персеј. Од различни извори има податоци како можна година на неговата смрт да е 165 или 162. Откако била целосно ограбена Македонија и откако целосно разурнале седумдесетина градови, Римјаните немале интерес да преживее царското семејство, па поверојатен е првиот датум за смртта на Персеј.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.