Историја
Среда, 05 Јуни 2013 03:02   
Римските војни со Ханибал од Картагина, Пир од Епир и Македонците

800px-HannibalFrescoCapitolinec240Долго по смртта на Александар III Македонски, македонската држава била целина со наследници Филип III Аридеј и Александар IV. Потоа Македонија била под управа на Птоломеите во Египет, Селевките во Персија и Индија и Антигонидите во европскиот дел на Македонија. Сите генерали, царски другари на Александар заземале високи положби како наследници на царството. Антипатар бил регент во Македонија и престолот го презел Касандар како зет на Филипа со ќерка му  Тесалоника.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:02   
За учеството на Македонците во Романското востание - (1821 година)

Flag_of_Tudor_Vladimirescus_Revolution„От коа поседе дома (татко му на Марко Цепенков, н.б.), пак му се кошна во Влашко со Никола и тамо беше го начекале времето да спечалат пари. Во тоа време имало некој Слуџар Тодор (водачот на востанието Тудор Владимиреску, н.б.) што го викале, и тој (ги) накренал сите јабанџии (најпојќе Маќедонци) против бојарите, со еден дарежлив ферман ѓоа од Русија беше му даден.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:01   
Во Македонија постои движење за обнова на Охридската архиепископија во унија со Римокатоличката црква

Petko_Slaveykov-240ПЕТКО СЛАВЕЈКОВ ДО БУГАРСКИОТ ЕГЗАРХ:

ВО МАКЕДОНИЈА ПОСТОИ ДВИЖЕЊЕ ЗА ОБНОВА НА ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА ВО УНИЈА СО  РИМОКАТОЛИЧКАТА ЦРКВА, ШТО ПОДРАЗБИРА НЕЗАВИСНО НАЦИОНАЛНО И ЦРКОВНО ОСЛОБОДУВАЊЕ

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 03:48   
Правото на самоопределување и обединување на бугарскиот дел на Македонија кон својата матица (1 октомври 1944 година)

tito-kolisevski-240ПИСМО НА ЦК НА КПМ ДО ЦК НА БРП (К), ЗА ПРАВОТО НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА БУГАРСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА  КОН СВОЈАТА МАТИЦА

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 03:42   
Извештај на Светозар Вукмановиќ -Темпо до Врховниот штаб на Југославија за патувањето во Софија
Svetozar_Vukmanovic_Tempo„Кај нас пред четири дена стаса еден член на Централниот Комитет на Бугарија. Тој дојде на полноќ, не пробуди и ни соопшти дека маршалот Толбухин бара итно да појдеме кај него во Софија заради војнички информации. Ние баравме претходно да се извести другарот Тито, бидејќи ние не можеме без Титовото одобрение.

Односниот член на ЦК ни соопшти дека маршал Толбухин го известил Тито и дека поради итноста не треба да се чека одобрение. После таквиот одговор ние истата ноќ отидовме во Софија. Кога стигнавме таму, се покажа дека маршал Толбухин воопшто не н# викал. ЦК на Бугарија н# измами само за да н# доведе во Софија заради преговори. Ние  одбивме секакви преговори и ги упативме на маршал Тито”.

Книга на радиограми на Главниот штаб на НОВ и ПОМ, бр. 1 , Извешта ј од 2 октомври 1944; М. СтефановиЌ, М. КрстиЌ, Апостолски: Великобугарске претензије, стр. 143;

 
Среда, 29 Мај 2013 03:38   
ФИЛИП II (1 дел)

filip-vtori-makedonski-240Пишувајќи извори за Македонците Филип и Александар Македонски, во изворните книги на Аријан, Диодор, Руф, Куртие, Јустин и Плутах постојат најдобри податоци за нашите македонски корени и нашите најславни цареви од времето на Филип и Александар. Тие извори се засновани врз други македонски извори на научници, генерали, филизофи и современици на царевите другари од придружбата, околу стотина најучени и способни луѓе од царското окружување.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 03:35   
Учители и ученици на Аристотел

aristotel-240Луѓето што го опкружувале Аристотел цел живот биле царски луѓе од дворот на македонската династија и луѓе од највиските научни кругови. Како Филип ја ширел македонската држава, обединувајќи ги сродните народи, така кругот на школите и науките ги ширел и градел Аристотел. Први учители му биле научниците од Пела:

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:05   
Молба од група бегалци од пијанечко до Н. де Ринг, да посредува да се вратат во Македонија (1879 година)

carevo-selo“Екселенцио,

Потпишаниве од името на илјада бегалски семејства од областа Пијанечко со оваа молба  доаѓаме да Ви го изнесеме следново:

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:04   
Македонското претставништво во Софија се грижи за македонците во пиринскиот дел на Македонија и во Бугарија

pirin3(29 септември 1944 година)

Записник бр. 1 од Привременото претставништво на ДФ Македонија во Бугарија (претставник бил Кирил Миљовски, н.б.), со задача да го претставува Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија пред бугарската Влада, пред Националниот комитет на О.Ф. и пред македонската емиграција во Бугарија, бидејќи тоа полномошно е всушност и од Президиумот на АСНОМ… Комитетот реши да се именува Привремено Македонско претставништво во Бугарија. Како главна задача на претставништвото е како што следува:

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:03   
Декларација на Македонскиот комитет од Канада - Торонто, 10 август 1988

Flag-Pins-Macedonia-CanadaДЕКЛАРАЦИЈА НА  МАКЕДОНСКИОТ КОМИТЕТ ОД  КАНАДА ЗА ЧОВЕЧКИТЕ ПРАВА И СЛОБОДИ НА МАКЕДОНЦИТЕ  ВО ГРЦИЈА, БУГАРИЈА И  АЛБАНИЈА ДО ООН

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.