Коментари
Среда, 17 Март 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 110

1martin1

30 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО НА ПРВАТА - ЕКСПЕРТСКА ВЛАДА НА НЕЗАВИСНАА МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2021 02:00   
МИНИСТЕРСТВАТА ЗА СРЕЌА Слават 20 март. Пародија

1Marija Emilija Kukubajska Марија Емилија Кукубајска

Повеќе...
 
Четврток, 11 Март 2021 09:47   
Ламбе Арнаудов: Зоране, Зоране! Која мизерија од човек си Ти

1 Lambe Ламбе Арнаудов

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00   
Една генерација може да направи само една револуција

 

1mane 12

Мане Јаковлески

Да ги спомнуваме и да се потсетуваме на Македонците низ генерациите пред нас, на нивните дела и нивниот залог и влог за да се стигне до денес, да се потсетуваме на Македонците испраќани на Голи Оток, во Идризово, во затворот на Солунска глава, само затоа што сакаа самостојна Македонија, да ја имаме Македонија како капка на дланка, татковина, дедовина, Македонија мајка на Македонците, земја на достоинствени Македонци кои со гордост ја исполнуваат Македонската кауза.

Оваа Македонија ја создаваа генерации, ја создававме и  градевме и ние, а ја оставаме во завет и гордост да продолжат да ја градат младите Македонци чие време доаѓа.

Една генерација може да направи само една револуција. Младите мора да продолжат  да работат за Македонија.

Една од најраспространетите синтагми на овие Македонски простори секако е онаа за таканаречениот  „синдром на самоуништување" меѓу Македонците. Македонското  неединство и поделеност е она  за што во колективната историска  свест на нашиот народ обично се вели дека е една од главните причини  зошто Македонија досега ја немала целосно остварено својата државност.

Имаме право  да се расправаме, да полемизираме, да се натпреваруваме во нудење идеи и решенија кога се работи за економија, култура, тогаш разликите се потребни и корисни, меѓутоа кога е во прашање националниот интерес на Македонија, тука мора да има единство, тука мора сите да мислиме исто, со Македонска глава водени од Македонски интерес.

Стремежот на Македонците никогаш не умира, не запира, тој живее во секој од нас. Живее и во овие турбуленти времиња, кога еве повторно некој се обидува да ни го одземе нашето достоинство да ни го одземе правото на свое определување.

Сега во време  на демократија во Европа, ние повторно се соочуваме со истите, само модифицирани болки. Повторно некој сака да каже дека сме нешто друго. Повторно некој сака да ни го одземе чуството на среќа. Повторно некој сака да ја фалсификува историјата, да ги занемарува фактите, да ги извртува нештата.

Но, ние на кои Македонија ни е во срцата знаеме дека сме Македонци, Државава во која живееме и твориме се вика Македонија и никако поинаку. 

Се додека Македонија има одважни синови и  ќерки, ќе  постои и ќе ја има, ќе не има и нас и сите кои се вложивме за Македонија.

 
Среда, 10 Март 2021 02:00   
Рубинчо Видое Јованоски : ТАКТИЧКО БАРАЊЕ НА ДОВЕРБА НА ВЛАДА

1 rubin jovanoski Рубинчо Видое Јованоски

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00   
Лидерот на СДС по секоја цена се обидува да си ја спаси кожичката!

1ab Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00   
Мартин ТРЕНЕВСКИ : ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 109

1martin1 Мартин ТРЕНЕВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00   
Александар Џеповски : Секогаш кога Бугарија ја напаѓа Македонија е предвесник на светска војна

1Dzeposki Александар Џеповски

Повеќе...
 
Понеделник, 08 Март 2021 21:58   
Страшо Ангелковски: Наместо пцости и вулгарности – знаење, наместо лаги – чест и достоинство
1Straso 1
 
Страшо Ангелковски
 
Повеќе...
 
Петок, 05 Март 2021 21:05   
Христијан Мицкоски: Со оваа ВЛАДА народе и дупката во која западнавме нема ДНО
1Hristijan Micko
 
Ако во 2016 година претставници на СДСМ велеа ˮНема правда кога јавниот долг вртоглаво расте" денес од оваа говорница ќе им порачам: Нема правда, ВИЕ Македонија ја однесовте во банкрот.
Ги прашувам сега: Aко нивото на јавниот долг од 48.8% од БДП кумулиран за 10 години владеење и две економски кризи го нарекуваа ГРЧКО СЦЕНАРИО, како го нарекуваат јавниот долг од 60,2% на крајот на 2020 година или од 6,5 милијарди евра, којшто и натаму ќе расте за дополнителни 450 милиони евра во 2021 година?
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.