Коментари
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
Рубинчо Видое Јованоски : Перење на пари со хуманитарен предзнак на хуманитарни вакцини

1 rubin jovanoski

Во време кога сите земји на земјината топка најавуваа вакцини обезбедени од производители а кредитирани и лиценцирани од СЗО, за жал, нашата извршна власт меѓу последните во светот ги набави и воедно ги доби вакцините.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
Александар Џеповски : Мицкоски е апсолутно во право кога вели како оваа влада има позајмено толку многу милијарди а нема заковано ни седум осум шајки

1Dzeposki

Зошто долгот од СДС преку 7 милијарди  евра треба да го враќаат тие? 

Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 121

1martin1

ПОВАМПИРЕНА ИДЕЈАТА ЗА ИЛИРИДА

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 08:10   
ВМРО-ДПМНЕ е идеологија формирана во исклучителен историски момент

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Драган Богдановски е роден на 18 септември 1929г. во Клечовце, Кумановско,

Почина во Копенхаген, Данска, на 31 мај 1998г,

Погребен е во Куманово, на 1 август 1998.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Рубинчо Видое Јованоски : Потекло на имотот на Мијалков

1 rubin jovanoski

Некогашниот директор на УБК Сашо Мијалков кој досега има добиено 20 години затвор и кој се товари за уште 2-3 дела моментално се наоѓа во Шутка, со единствена цел да не побегне од Македонија.

Во оваа прилика само да се потсетиме дека при крајот на месец Февруари оваа година се објави меѓународна потерница против Саше оти не се појави на одлежувањето на затворската казна. Иронијата да биде уште поголема С.М. се појави по неполни 24 часа и на провладини медиуми во кратки ракави а по негова изјава дека имал симптоми на корона и висока температура, а сигурно под наредба на Зајчето, се појави во јавноста и замина во Шутка на одлежување казна притвор.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Александар Џеповски: Христо Христов е Македонец, Бугар или сатанско чедо?

1Dzeposki Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Марија Емилија КУКУБАЈСКА : МАКЕДОНСКИТЕ БРАЌА ОД СОЛУН ГИ ПРОСВЕТУВАА АЗИСКИТЕ БУЛГАРИ

1sli123

Црквено словенски ракопис на охридски дијалект, Охридски апостол, 12 в. Охридска книжевна школа. (Руска библиотека, Москва)

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
КРАЈНО ВРЕМЕ Е ДА СЕ ЗАЧУВА ИМЕТО И ДЕЛОТО НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА!

1ste123

По пет години од смртта на Есма Реџепова – Теодосиевска и сите дејствија што се случуваат во врска со името и делото на Есма и Стево, во овој текст ќе наведеме факти кои треба да помогнат  да се исполни заветот на „Кралицата на ромската песна“, со цел тоа да послужи на идните генерации и на Република Македонија да се почитуваат и паметат успесите и постигнувањата  на сите полиња на македонските граѓани.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Мартин Треневски : ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 120

1martin1

ЗА ДИЛЕТАНТСТВОТО И ПОЛТРОНСТВОТО НА ПЕНДАРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Рачна бомба „Македонка“ користена за време на Балканските војни

1abСвекрва

Наум Туфекчиев (Ресен, 29. VI. 1864 – Софија, 26. II. 1926) е македонски револуционер учесник во Македонското револуционерно движење. Учествувал во дејноста на Младата македонската книжевна дружина, Братскиот сојуз и Македонскиот комитет. Неговото име е поврзано со неколку атентати, меѓу кои и убиството на бугарскиот премиер Стефан Стамболов. Учел пиротехника во Белгија и потоа отвора претпријатие за производство на експлозивни материјали и оружје во Софија. Во својата бомболеарница произведувал бомби со кои ја снабдувал Македонската револуционерна организација. Во 1906 година склучува договор со Бугарската армија на која и` испорачува рачни бомби „Македонки“ или „Македонија“ кои се користат во текот на Балканските војни.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.