Македонски легенди
Среда, 26 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
НИКОЛА КАЛАПЧИЕВ

5Nikol

НИКОЛА КАЛАПЧИЕВ

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тодор Радевски

todor-radevski

Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодорче, е македонски патриот, член на ДООМ, ВМРО/ДПМНЕ и член на комитетот Методија Андонов Чентово Гетеборг.

Повеќе...
 
Среда, 12 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Методија Андонов Ченто

cento240Методија Андонов Ченто е роден во Прилеп на 17 август 1902 година. Завршил средно трговско училиште и во 1926 година отвора бакалско-угостителски дуќан. На 25 март 1930 година во Нови Сад склучил брак со Василка Спирова Поп – Атанасова.

Повеќе...
 
Среда, 05 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Кераца Висулчева

 Кераца Висулчева

„Родена сум во Македонија, од дедовци и прадедовци Македонци и сакам да умрам во независна Република Македонија” – Кераца Висулчева

Повеќе...
 
Среда, 28 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Академик Томе Серафимовски

tome-serafimovskiНад 500 скулптури во траен материјал, бронза, мермер, оникс и дрво, или  250 одделни портрети, 170 актови, 100 минијатури и идејни решенија од областа на ситната пластика, 15 анималистички претстави, 10 торза и релјефи, 40-ина изведени споменици и спомен-обележја низ просторите на Република Македонија, на Балканот и во светот.

Повеќе...
 
Среда, 21 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Блаже Конески

Кај големиот човек немаше ништо случајно, се' беше испланирано; па дури испланира да умре осамен...

Блаже КонескиБлаже Конески е втемелувач и еден од кодификаторите на современиот Македонскиот литературен јазик- виден книжевен, културен и јавен работник: академик, поет, прозаист, есеист, литературен историчар, филолог и лингвист, преведувач и професор.

Повеќе...
 
Среда, 21 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЛАЗО ФИЛИПОВ - ЛАВСКИ

17103599ЛАЗО ФИЛИПОВ - ЛАВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 14 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
10972615
 
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
 
Роден е на 19.07.1921 година во Прилеп, во семејството на Спасија и Петре Талески.
 
Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Дончо Штипјанчето

Doncho_Shtip-240Андон Стојанов (Ерџелија, Светиниколско, 1867 - Ќустендил, Бугарија, 15 април 1931) познат како Доне Тошев или Дончо Штипјанчето бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и деец на Македонската револуционерна организација.

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Ганчо Хаџи Панзов

19010 Ганчо Хаџи Панзов

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.