Македонски легенди
Среда, 12 Јануари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Круме Волнароски

1vol1 Круме Волнароски

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Лазар Москов

1op121 

Лазар Москов

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Никола Гули

1niko12

Никола Гули (1901 – 15. IX 1923) е македонски револуцинер, велешки и крушевски војвода на Македонската револуционерна организација Тој е син на војводата Питу Гули. По Првата светска војна учествувал во повторното формирање на Македонската револуционерна организација. Бил предаден и фатен од српската полиција во возот на релацијата Белград–Скопје, а потоа стрелан во Ниш.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Иван Гулев

1leg007 Иван Гулев

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Борис Изворски

izvorski Борис Изворски

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Боро Менков

67821 Боро Менков

Повеќе...
 
Среда, 01 Декември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тома Измирлиев

1as123 Тома Измирлиев

Повеќе...
 
Среда, 24 Ноември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Вера Ацева

1ver121 Вера Ацева

Повеќе...
 
Среда, 17 Ноември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Јордан Цеков - Дане

1cek1 Јордан Цеков - Дане

Повеќе...
 
Среда, 10 Ноември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Симеон Попконстантинов

1ray121

Симеон Попконстантинов

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден) 27/14.IX

Празник на Чесниот Господов Крст

Историја

News image

Црквата во Филипи е Првата Црква на европскиот континент

Апостол Павле, чиј спомен го чествува Македонската Православна Црква е една од најзначајните личност...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ПЛИТИЧКИТЕ СЛУЧУВАЊА ВО НЕЈПЛС, ФЛОРИДА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

News image

Простонароден расказ кон житието на св. Никола

Стар ет свети Никола. немат место рисјанско кај да се не знајт негоото име и да не се празнуат негој...

Фељтон

News image

РАЗЛИЧНИ МАКЕДОНСКИ ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (36)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.