Македонски легенди
Среда, 16 Март 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Александар Амфитеатров

1amfi1 Александар Амфитеатров

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Херман Вендел

2leg24 

Херман Вендел

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Никола Џеров

1leg121  Никола Џеров

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Борис Џонов

703

Борис Џонов

Повеќе...
 
Вторник, 22 Февруари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Васил Чакаларов

Vasil_ChakalarovВасил Чакаларов (с.Смредеш, Костурско, 22.02.1874 – Костурско, 9.VII.1913) – македонски револуционер, војвода, учесник во Илинденското востание. Тој е еден од најзначајните војводи на Македонската револуционерна организација и најголемите легенди од Илинденското востание. Завршил прогимназија. Бил близок соработник и пријател со Гоце Делчев. Во 1900 година Борис Сарафов го испратил во Грција за организирање канал за испраќање оружје и муниција за потребите на ТМОРО. Поставен е за костурски војвода во 1901 година, а како член на Костурското горско начелство учествувал на Смилевскиот конгрес во 1903 година. Во Илинденското востание ја раководел најголемата чета од 2.000 востаници. Учествувал при ослободувањето на Клисура и на Невеска и во борбите кај с. Вишени,Костурско-леринскиот регион. По Востанието, со чета се борел против андартите и против грчката пропаганда во Костурско. Во Првата балканска војна (1912) со чета дејствувал во заднината на османлиските сили. Во Втората балканска војна дејствувал во заднината на грчката армија и загинал кај месноста „Лакото“ на планината Вичо, Костурско.

Повеќе...
 
Среда, 16 Февруари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Панче Поповски

1pa21 Панче Поповски

Повеќе...
 
Среда, 09 Февруари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Киро Гаврилоски

1legКиро Гаврилоски

Повеќе...
 
Среда, 02 Февруари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Васил Гиновски

9ae121 Васил Гиновски 

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Христо Чемков

1leg121 Христо Чемков

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Херман Вендел

1sol121 

Херман Вендел (8. III 1884 – 3. X 1936) е германски писател, публицист и политичар. Тој е повеќегодишен пратеник во германскиот парламент (Рахјстаг) кој добро ги познава состојбите на Јужните Славјани. Низ бројни написи во печатот и во одделни книги (1916-1936) изнесува аналитички видувања за народите на Балканот, а меѓу нив и за Македонците.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден) 27/14.IX

Празник на Чесниот Господов Крст

Историја

News image

Црквата во Филипи е Првата Црква на европскиот континент

Апостол Павле, чиј спомен го чествува Македонската Православна Црква е една од најзначајните личност...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ПЛИТИЧКИТЕ СЛУЧУВАЊА ВО НЕЈПЛС, ФЛОРИДА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

News image

Простонароден расказ кон житието на св. Никола

Стар ет свети Никола. немат место рисјанско кај да се не знајт негоото име и да не се празнуат негој...

Фељтон

News image

РАЗЛИЧНИ МАКЕДОНСКИ ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (36)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.