Среда, 05 Април 2017    PDF Печати Е-пошта
ТЕШКОТО НАШЕ

Ечат камбани.
Реки народ по улиците
со притоки од сокаците
се збираат во едно.
Сред плоштадите
цело едно море.
Грмеж на тапани.
Секој удар тежок ко камен
се зарива в срце и длаби,
но и буди искри в очи.
И душата грми
и татне и боли.
Тешкото се игра.
Стројни мажи со бујна става
се фатиле еден до друг
со пламен во градите.
Вивнал непокорот
со лавовска гордост.
Старци белокоси.
Со грутки заглавени
низ сувите дамари
и запаметени неправди.
Тетовирана голгота
и чемерни спомени.
Мајки траурни.
Со шамии забрадени
и пресушени солзи
од болка по чедата.
Да не им се залудно
животите згаснати.
Морници по кожата.
Треморно пулсирање
на илјадници срца
што бијат во ист ритам.
До светот испратена порака
да се поклони пред вистината.
Светлина од свеќи.
Шепот од женски усни
со молитва тивка
да не удри брат врз брата.
Небото да ја чуе,
сонце да не’ огрее.

rozita-hristovska
Розита Христовска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.