Вторник, 07 Јули 2020   
Дијаспората-Избори 2020

1ZM Жаклина Михајлова, писателка од Сиднеј, Австралија

Дијаспората нема право на глас!

Македонци во Македонија, сега само од ВАС зависи!

Да, изборите се наметнати, но игнорирањето е како КОРОНАТА-подмукло и убива брзо и засекогаш!

Затоа, соберете сила и љубов за татковината и ОБАВЕЗНО излезете да гласате! Гласајте, за да го спречите завршниот акт на дотолчувањето на сѐ што е МАКЕДОНСКО. Гласајте за она што е генетски НАШЕ, наследено од славните ни предци, кои светот ги велича и им ја познава големината.

Гласајте за идните генерации МАКЕДОНЦИ да си бидат свои на своето. Чувајте си го своето- светото! Ве молиме, од овде, од белиот свет, каде што сме затворени во доброволните ни затвори, зачувајте го нашето!

Ниту една друга мајка, освен сопствената, нема да Ве заштити топло, мајчински, да ве покрие кога ќе ви пристуди во црната ноќ.

Кога ќе гласате бидете мудри, за кого ќе гласате! Тајната на ВАШИОТ глас е загарантирана.

Гласајте за ВАШЕТО достоинство, за ВАШАТА лична среќа и за долговечноста на ВАШАТА лоза.

МАКЕДОНЦИ, само во ВАШИТЕ срца е МАКЕДОНИЈА! Најдете ја љубовта за татковината во вас, за да се пронајде за оваа денешна ситуација-СПАС! Спас, за сите нас!

Македонија на МАКЕДОНЦИТЕ! Македонија вечна!

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.