Среда, 05 Август 2020   
Градоначалникот на Кајахога Фолс, Охајо го прогласи Денот на македонската Република 2-ри август

1OMD

Прокламација

Додека, 2-ри Август го одбележува македонскиот празник Ден на Републиката или Илинден (Празник на Свети Илија). Денот одбележува два големи настани во македонската историја – Илинденското Востание во 1903 против Османлиската Империја, и првата република на АСНОМ во 1944, која што го постави темелот за основањето на првата демократска република во југоисточна Европа;

Додека, Клубот на македонските бизнисмени е овластен во градот Кајахога Фолс. Охајо, и се стреми да ги обедини македонските Американци со признавањето и овековечувањето на македонското културно наследство, додека обезбедува поддршка за комерцијалните и социјалните интереси на членовите во македонската заедница;

Додека, градот Кајахога Фолс има корист од нашите вредни и енергични македонски американски граѓани, кои што ги одгледуваат нивните семејства со силна работна етика и вредности и ги поттикнуваат нивните деца да ги следат нивните соништа, кое што резултира во многумина кои што пораснале да бидат истакнати лидери и сочувствителни јавни службеници. 

Сега, затоа, бидете решени, Јас, Дон Валтерс, Градоначалник на градот Кајахога Фолс, Охајо, го прогласувам 2-ри Август, 2020 како:

ДЕН НА МАКЕДОНСКАТА РЕПУБЛИКА

во градот, додека нашите македонски-американски пријатели го прославуваат овој важен празник и во име на сите граѓани, ви ја прошируваме нашата добра волја и пријателство до заедницата додека ја признаваме вредноста која што македонските Американци ја донесоа во овој град и држава.

Во Сведоштво, јас оттука ја поставив раката и го предизвикав Печатот на Градот Кајахога Фолс, Охајо, да биде ставен на овој 15-ти ден во Јули во годината 2020.

1GRAD

Градоначалник Дон Валтерс 

Град на Кајахога Фолс

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.