Среда, 07 Јули 2021   
СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ИЗДАВА

1Joe

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј после пауза од 30 години повторно ќе го издава списанието „Повод“ наменето за литература и култура.

Списанието „Повод“ почна да се издава со формирањето на Литературното друштво во 1978 година и успешно се издаваше повеќе години од кое излегоа од печат 54 броеви. Како орган на Друштвото, одигруваше главна улога во негување на македонскиот литературен јазик и култура во Австралија при што ги поттикнуваше своите членови да творат и издаваат свои дела и го промовираат својот идентитет и нација.

Оштината Bayside Council (поранешен Rockdale City Council кој е збратимена со Битола) неодамна на Литературното друштво „Григор Прличев“ му додели дотација за издавање на списанието „Повод“. По тој повод градоначалникот Joe Awada ги покани Иван Трпоски и Душан Ристевски лично да ги запознае при што им додели благодарница за наградениот проект, како што забележа, списанието успешно ќе го промовира македонскиот јазик, култура и македонската заедница.

Списанието „Повод“ се планира да се издава двојазично во печатена и електронска форма и дистрибутира меѓу членовите и љубителите на пишаниот збор.

1Joe1

Д.Р.

 

На прво место

News image

Засрами се Љупчо Палевски – Палчо

Палчо и се‘ е можно. Предавник може да Ви биде само роднина, пријател, соборец, „истомисленик...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.