Историја
Среда, 23 Февруари 2011 04:13   
ВМРО-ДПМНЕ морален победник на изборите

dragan-120Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ на челно место стоеше следната политичка цел: „ВМРО-ДПМНЕ се бори за враќањето на гордоста и достоинството на македонскиот човек, македонскиот народ и македонската држава!

Повеќе...
 
Среда, 22 Септември 2010 04:42   
Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

list-na-vmro-dpmneСо своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска партија на македонскиот народ. Со самото нејзино појавување на македонската плуралистичка сцена таа го најави својот авангардизам...

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2010 04:15   
Леток на ВМРО-ДПМНЕ од 1990 година
letok-na-vmro-dpmne-1990-godina-240Народе Македонски! Комунизмот е измама, заблуда и утопија. Тој е непријател на слободата и демократијата. Неговата власт е насилие, терор и диктатура. Комунистичката догма и бирократија го сопираат стопанскиот развој, што на народот му нанесува сиромаштија и социјални неправди. Комунизмот го доведе и нашиот македонски народ до питачки стап.
Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2010 04:15   
Почит кон оснивачот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Богдановски 1929-1998
dragan-bogdanovski-introДеновиве се навршија 12 години од смртта на Драган Богдановски оснивачот на ВМРО- ДПМНЕ во 1990 година.
На 17.06.2010 се навршуваат 20 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ.
Драган умира мира на 31.05.1998г. во местото Федериција Данска, на пат од шведска за Германија. Погребан е во Куманово на 01.08.1998 г.
Повеќе...
 
Понеделник, 22 Февруари 2010 11:01   
Христо Узунов
Христо УзуновРоден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гимназија пристапил во МРО и таму раководел со револуционерен кружок. По завршувањето на гимназијата, неколку години учителствувал во Охрид.
Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2009 03:00   
Пожарот не ја изгоре вистината, оригиналниот Абецедар е во Скопје
abecedarВангел Ајановски-Оче, познат македонски револуционер, му го подарил букварот на Архивот на Македонија пред триесетина години.
Во Република Македонија има само еден зачуван примерок од оригиналното издание на „Абецедар“, првиот буквар за македонските деца отпечатен пред 81 година во Грција. Книгата се чува во посебно депо во Архивот на Македонија и најверојатно тој примерок е еден од трите зачувани при уништувањето на целиот тираж во 1925 година. Учебникот е зачуван благодарение на грижата на Вангел Ајановски-Оче, познат македонски револуционер од Егејска Македонија, кој му го подарил букварот на Архивот пред триесетина години.
Повеќе...
 
Четврток, 25 Јуни 2009 14:28   
Вистината за Трене Миладинов
trene-miladinov-i-petar-pop-arsovСмртта на Трене Миладинов многумина остави без сон.  Избрзано го стрелаа, задоцнето го помилуваа Оние што го помнат тоа дамнешно и по многу нешта бурно, еуфорично и конфузно, но во секој случај пресвртно време, се уште се под пресија на дилемата - дали во тој влажен априлски ден на 1945-та, во заедничката гробница со уште педесетина балисти требаше да заврши животот на 65-годишниот Трене Миладинов. Тие, пак, што на одреден начин биле поврзани со извршувањето на оваа егзекуција, немајќи го во рацете вистинскиот аргумент за крвавиот епилог, стрелањето на Миладинов, и тогаш, и многу години потоа, го правдаа со често употребуваната флоскула: Револуцијата понекогаш знае да ги проголта и сопствените деца. Оваа човечка драма не ќе беше толку долго таена, доколку не беше врзана за една, по многу нешта, ретка личност, во чија лична карта ќе ги сретнете и следните генералии: правник, адвокат, журналист, илинденец, соборец на Гоце Делчев, соученик на легендарната револуционерна генерација Македонци од Солунската гимназија, сомисленик со Петар Поп Арсов, близок пријател на Георги Димитров.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.